След вчерашните преговори между протестиращите земеделци, премиера Николай Денков, финансовия министър Асен Василев и земеделския Кирил Вътев, на които страните договориха спешни мерки по петте основни искания на бранша, днес се очаква Министерският съвет да одобри меморандум за спазване на всичките обещания. Към момента протестиращите остават в стачна готовност, която ще бъде вдигната след заседанието на кабинета.
„Противно на слуховете как правителството щяло да се отметне от обещанията си, отговорно заявявам, че екипът на Министерския съвет за последните три месеца работи много активно по проблемите не само в аграрния сектор”, заяви в интервю за националното радио министър Вътев. Именно затова и земеделците не трябва да се поддават на несериозни внушения, проклаждани от определи структури извън земеделската общност.
След вчерашната среща в Министерския съвет
Още вчера стана ясно, че поне при вноса на слънчоглед ще има забавяне, докато българският и украинският премиери не определят квотите за импорт и докато нашите земеделци не постигнат търговски договорки за реализация на тазгодишната реколта. Това, което българският министър ще настоява да договоря с колегата си от Украйна, е промяна във вида на 4-те стоки, за които България ще иска ограничения при вноса. Докато украинската страна се е съгласила квотите да важат само за пшеница, царевица, слънчоглед и рапица, за които до 15 септември важеше вносното вето, България ще настоява този списък да се промени, обясни Вътев. И допълни, че защитата е крайно необходима при вноса на слънчоглед, нерафинирано олио, сухо мляко и мед.
Не приравнявайте протестиращите с шепа хора, незасегнати от кризата
Изключително важно е иискането и на малките земеделци, които досега не са получили пълния размер на помощта по схемата „де минимис” (de mininmis), която се отпуска основно за малкия бизнес, който досега не е получил нито европейско, нито национално подпомагане. Към момента са изплатени 52 млн. лв. от тази държавна помощ, но остават още 71 млн. лв., заделени като резерв. „До този момент от финансовото министерство отговаряха на нашите искания с репликата „няма средства”. Но след вчерашната среща в МС министър Асен Василев се ангажира лично с обезпечаването на помощта, след като агроведомството представи исканите от него разчети за остойностяването на помощта.
Земеделският министър увери бранша, че имат готовност да преведат по-рано от очакваното и компенсациите заради Украйна – на 26 септември (вместо 30 септември), така че преди края на месеца средствата да достигнат към всички, заявили това подпомагане.
Митингът при Долни Богров на 19 септември
Също до края на месеца се очаква агроведомството да подготви и две много важни промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, свързани с „белите петна” и пасищата. „Целта на тези поправки е собствениците на земя, които до този момент са пречели на подписването на споразумения за ползване, повече да не го правят”, обясни за БНР Кирил Вътев.