Законът за агрохранителната верига няма да проработи без още два закона, които не са на дневен ред в момента. Това са Законът за браншовите организации и Законът за кооперативите. Това каза тази сутин пред бТВ бившият земеделски министър Кирил Вътев. Припомняме, че Законът за агрохранителната верига бе публикуван за обществено обсъждане на 13 юни, а срокът за предложения за поправки в проекта е до 13 юли.
Кирил Вътев уточни, че Законът за браншовите организации би помогнал за вътрешен контрол в земеделските организации, за да могат те да въздействат върху некоректните си колеги. А Законът за кооперативите, освен така необходимото за пазарната сила обединение между производители, би помогнал на стопаните да преговарят с търговците за допустимата надценка на продуктите. В момента нито един производител, който доставя храни на търговските вериги, не може да преговаря с тях за цената, на която стоката му ще стои на щанда. За разлика от индивидуалните доставчици в магазините, един кооператив може да договори с търговеца надценката на продуктите, които предлага, да са с не по-висока от 25% надценка.
Той посочи за пример Дания, която нарече „държава – кооператив“. В нея кооперативите са толкова силни, че сградата на Аграрната камара е четири пъти по голяма от сградата на Министерството на земеделието, а министърът отива там, за да си получи задачите. В Дания корупцията е на най-ниско ниво, отбеляза Вътев.
Бившият министър заяви, че участващите в Асоциацията на месопреработвателите, където членува и той, не са повишавали цените си през цялата 2024 г. и до момента, така че наблюдаваният от контролиращите органи ръст на цените, не идва от преработвателите.
„Цените са такива, каквито са, когато има кой да плаща“, зака Вътев. Той даде пример с магазин „за парвенюта“ в столицата, на витрината на който той е видял, че килограм овкусена сланина се продава за 90 лева. Този продукт е бил най-евтиният, останалите месни деликатеси са достигали до 150 лв./кг.
Идеята за държавните магазини не е лоша, според бившият министър. Не се знае обаче как ще се случва логистиката в тях. Освен това според проучвания на министерството, управлявано през 2023-2024 г. от Вътев, магазините могат да се зареждат 6 месеца с българска продукция, а през другата половина от годината стоките ще са от внос.
„Мога да кажа, че в кабинета (на акад. Николай Денков) аз се чувствах комфортно, защото от мен никой не е искал нищо“, каза Кирил Вътев. Той определи Денков като национално богатство, още повече, че академикът попада в единия процент на най-интелигентните хора на земята. За разлика от това, той си спомни, че единственият му разговор с Делян Пеевски е бил в парламента, когато лидерът на ДПС му подхвърлил, че все някой ден ще стъпи на криво и „ще ми паднеш и ти на килимчето“.