Начало » Новини » Коментари
07.05.2024 г.

От зимата прокуратурата разследва новите виртуални стада, разкрити от агроведомството

История без край
От зимата прокуратурата разследва новите виртуални стада, разкрити от агроведомството

Снимка: sinor.bg

Няма правителство от последните три години, което да не вадило на показ схеми за източване на евросредства чрез заявяване на несъществуващи (виртуални) животни, за които фермери тарикати са получавали европейски и национални средства. Поне от 2021 г. досега управляващите в земеделското министерство не веднъж даваха на прокуратурата подобни случаи, но и до този момент краен резултат от тях не е обявен.

Последният редовно управляващ агроминистър Кирил Вътев продължи с тези проверки. В интервю за националното радио днес той припомни за последните разкрити нарушения от края на миналата и началото на 2024 г. , установени при акции на Българската агенция по безопасност на храните БАБХ. Новината е, че още тогава министерството е дало новите нарушения за разследване от прокуратурата.

Ще припомним, че първите проверки бяха извършени в Югозападна България, където БАБХ организира внезапни акции в цели села. Установено беше, че дори ръководители на браншови организации са си позволявали да искат субсидии за недействителни животни. И понеже проверките бяха наистина внезапни, без изтичане на предварителна информация, то и животновъдите не успяха да приложат и старите измами, като в последния момент транспортираха крави и овце от съседни села, за да прикрият липсите.

Целият земеделски бранш е наясно, че ефект от поредните инспекции едва ли ще има, ако правораздаващата система на накаже виновните. Ще добавим, че виновни в цялата тази схема са не само фермерите, но и част от администрацията, която си закрива очите пред източването на европейски средства. И понеже сме в предизборно време, нека като данъкоплатци се обърнем към политиците, които би трябвало най-после да изискат от правната ни система действия, защото колегите им в съседна Румъния отдавна пратиха зад решетките и фермерите, пристъпили законите, и чиновниците, позволили развихрянето на схемайджийството при земеделското подпомагане.

От зимата прокуратурата разследва новите виртуални стада, разкрити от агроведомството
5355
 

Последни материали
Виж
Секторът на дребен рогат добитък се срива
Българското месо от овце и кози е по-малко от това, което внасяме
През октомври 2025 г.
МС одобри споразумение за конференцията за винен туризъм в Пловдив
Боб чорба с киселец
Предложението е на една от браншовите организации
Фермери благодарят на администрацията за корекциите във влажните зони
Какви цветя да засадим до краставиците за по-добра реколта
Аграрен университет – Пловдив
Запишете се на безплатен курс за летни резитби!
Свързани материали
Виж
БАБХ и ДФЗ
От днес започват да броят кравите и биволите във фермите
Представяне на новия кабинет на МЗХ
Корекциите в Стратегическия план - с акцент върху зеленчуци и плодове, месо, мляко и мед
Новите изменения на Наредба 3
Променяме прилагането на директните плащания по инструкции на евроодиторите
Пред медиите
От февруари агроминистерството разкрива виртуални приемни за фермерите
Проверките на БАБХ са по сигнал на областния управител на града
Схема с виртуални животни и в Хасковско - готвят се уволнения за ветеринарите
И през тях се точат милиони левове субсидии
Бозуков: Около 30 процента от стадата в България са нереални!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини