Начало » Новини » Страната
14.09.2023 г.

Унгария, Словакия и Полша не вдигат ветото за украинския внос, българският парламент решава днес

Браншът готви протести
Унгария, Словакия и Полша не вдигат ветото за украинския внос, българският парламент решава днес

sinor.bg

Унгарският министър на земеделието е съобщил, че страната ще продължи забраната върху вноса на някои селскостопански продукти от Украйна, подобно е решението на Словакия и Полша. Румъния ще обяви решението си едва след като Европейската комисия обяви на 15 септември общата позиция на ЕС. Тази информация от междунардния обмен изтече късно вчера и е свързана с решенията на петте държави-членки, между които досега беше и България, дали ще продължат да защитават родните производители, като налагат вето върху вноса на някои дъмпингови селскостопански стоки.

Неочакваният обрат в политиката на България по повод тази забрана буквално взриви земеделската общност, която близо година работеше усилено с колегите си от Източна Европа, за да докажат негативните последствия върху доходността на сектора от въвеждането на транспортните коридори.

Пикът в шокиращите за фермерите новини дойде вчера и от Министерския съвет, когато преди вчерашното заседание на кабинета премиерът Николай Денков обяви подкрепа за внесеното в Народното събрание проекторешение за освобождаване на вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна. Самото решение ще бъде гласувано днес в пленарна зала.

В мотивите на правителството четем, че „вносът ще стимулира конкуренцията на пазара. Тя от своя страна ще доведе до намаляване на цените на основни хранителни продукти и на инфлацията, какъвто е един от основните приоритети на кабинета. Това ще се отрази благоприятно на българските потребители, най-вече на хората с ниски доходи, и ще помогне за изпълнение на критериите за присъединяване на България към еврозоната, което е друг важен приоритет на правителството. Отпадането на ограниченията би увеличило допълнително приходите в бюджета. „От началото на 2023 г. досега пропуснатите ползи за бюджета от внос и износ са за 146 млн. лева. Тези средства биха могли да се използват за образование, здравеопазване и култура или за подпомагане на земеделския сектор“, е посочил министър-председателят. Освобождаването на вноса ще осигури дейността на заводите за рафинирано олио и био дизел, които работят за българските и чужди пазари".

Аргументите на фермерите защо ще блокират пътищата с техника

Премиерът опровергал с числа твърденията на земеделски производители за „липса на каквато и да било държавна подкрепа за сектора“. През 2022 г. селското стопанство е получило около 1,6 млрд лв. субсидии и помощи. През 2023 г. са изплатени и предвидени за изплащане около 2 млрд. лв. От тях чрез фонд „Земеделие“ 890 млн. лв. европейски средства и 388 млн. лв. национално съфинансиране. Отделно от това 390 млн. лв. от централен бюджет и 290 млн. лв. от бюджета на Министерството на земеделието и храните.

Твърдението, че държавата няма грижа за сектора е невярно. Добре е и секторът да има грижа за държавата, когато формулира исканията си“, цитират думите на премиера от пресцентъра на МС.

Готвят се протести

Голяма част от земеделската общност обаче не приема тези аргументи. Именно затова и днес в 15 часа земеделците ще обявят началото на протестните си действия. „Дали ще дойдем с трактори пред Народното събрание или ще блокираме Дунав мост, това решение ще вземе координационният комитет”, съобщи за БНР председателят на Тракийския съюз на зърнопроизводителите Радослав Христов.

Унгария, Словакия и Полша не вдигат ветото за украинския внос, българският парламент решава днес
10353
 

Последни материали
Виж
ДФЗ отваря втори прием по четири интервенции за лозари за 2025 година
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
ПВУ
Историческо събитие: На 3 юли пускат отсечката от Мездра до Ботевград
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Свързани материали
Виж
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Четири организации искат законодателни промени
Браншовици искат да се забрани вносът на некачествени трюфели от Иран и Турция
Стопанството е под протекция вече 10 г.
Пореден опит да се затвори единствената ферма за норки чрез промени в закона
Близо 30 килограма риба без документи е заловена край Дългопол
Пресякоха незаконен превоз на над 100 килограма калкан в Добричко
Заяли са се да се махне това животновъдство, смята представител на бранша
Масово се нарушава забраната за придвижване и пашуване на овце и кози край Банско
Заради огнищата на чума по дребните преживни животни
Забраниха износа на овце и кози от Румъния за ЕС до края на септември
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини