Начало » Новини » Страната
10.08.2023 г.

В България е забранено да се внасят и отглеждат диви котки

МОСВ
В България е забранено да се внасят и отглеждат диви котки

sinor.bg

В България е забранено да се внасят, придобиват, продават, притежават и отглеждат екземпляри на диви котки и от разред примати. Изключения от тези забрани в Закона за защита на животните се допускат само за зоологически градини и спасителни центрове. Лицата, които отглеждат незаконно посочените животни, се наказват с глоба от хиляда до 2 хил. лв., а при повторно нарушение – от 2 хил. до 3 хил. лв. Животните подлежат на конфискация. Това съобщават от дирекция „Национална служба за защита на природата“ (НСЗП) в Министерството на околната среда и водите във връзка със случая по сигнала за изгубено животно в Лозенец, Община Царево.

Според закона видовете сервал, каракал и рис са диви котки и вносът, придобиването, продажбата, притежанието и отглеждането им са категорично забранени.

Отглеждането на екзотични породи котки, каквито са савана (хибрид между сервал и домашна котка), чаузи (хибрид между домашна котка и блатен рис/тръстикова котка) и бенгалска котка (хибрид между домашна котка и далекоизточна/леопардова котка) към момента са позволени за отглеждане в България, тъй като са международно признати породи и не се класифицират като диви.

В някои страни обаче отглеждането на тези хибриди също е забранено. Например в някои щати в САЩ отглеждането на савана е забранено, а в Нидерландия от първи януари 2024 г. ще влезе в сила забрана за сервали и савана котки да бъдат отглеждани като домашни любимци.

Причините за тези ограничения са свързани както с осигуряване на безопасността на гражданите, така и с гарантиране на защитата и хуманното отношение към животните. При приматите например е характерно високо ниво на социалност и необходимост от принадлежност към група от себеподобни. Отглеждането им като домашни любимци често води до развиване на агресивно поведение, боледуване,  лошо физическо състояние, особено след достигане на полова зрялост, именно поради липса на съответната среда от себеподобни.

Дивите котки са сред съвършените хищници – имат необходимост от голяма територия, много движение, инстинктите им са много силни, трудно се опитомяват и също може да развият агресивно поведение, лошо физическо състояние, боледуване и др. заради неподходящи условия за отглеждането им.

В МОСВ няма данни за нелегален внос на диви котки от развъдници, като подчертават, че министерството няма правомощия да упражнява директен контрол при преминаване на животни през граница. На граничните пунктове има ветеринарни лекари, които контролират потока на животни.

В интернет пространството са налични множество обяви за продажба на сервали, каракали, оцелоти и други диви котки, но при проверките се установява, че обявите са предимно от чужбина (видно от местоположението и използвания автоматичен превод) или на посочените телефони никой не отговаря. Единственият ефективен начин за превенция на незаконен внос на диви котки е контролът, който се извършва на граничните пунктове.

За екзотични животни, позволени за отглеждане в страната, законодателството предвижда задължителна регистрация. Тя се извършва в съответните регионални инспекции по околна среда и води. В зависимост от вида на животното, регистрацията може да бъде по Закона за биологичното разнообразие, ако видът попада в приложенията на Конвенцията по международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES), или по Закона за защита на животните - ако видовете са диви, но не попадат в приложенията на CITES.

В България е забранено да се внасят и отглеждат диви котки
6041
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
BASF задава нова посока с корпоративната си стратегия и поддържа високо ниво на дивиденти
Вместо уволнение
Директорът на ловно стопанство „Искър“ се размина само с наказание
Под 10% от проверените през 2023 г. глигани са заболели от АЧС
Освен дивите свине проверявайте и домашните за трихинелоза!
От октомври 2021 година до края на септември тази година
Над 50 милиона птици са умъртвени в Европа заради птичия грип
WWF
Инициатива за опазване на старите гори в България
Доклад
WWF: За 50 години са изчезнали 69% от популациите на диви животни в света
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини