Между октомври 2021 г. и септември 2022 г. броят на умъртвените птици в Европа заради птичия грип надхвърли 50 милиона, сочат данните в последния доклад „Преглед на птичия грип за септември-декември 2022 г” на Европейската агенция за безопасност на храните, цитиран от електронното издание AgriLand. Според агенцията през посочения 12-месечен период „Европа претърпя най-опустошителната епидемия от високопатогенен птичи грип”.
От агенцията уточняват, че при домашните птици са регистрирани 2 520 огнища на заболяването, 227 огнища – при отглеждани в плен диви птици, както и 3 867 случая на птичи грип у диви птици. „Безпрецедентното географско разпространение с потърпевши 37 европейски държави доведе до избиването на 50 млн. птици в засегнатите стопанства”, подчертават оттам.
В доклада се добавя, че от 10-ти септември до 2 декември са регистрирани 1 163 случая на птичи грип в 27 европейски държави, от които 398 в стопанства, 151 при отглеждани в плен диви птици и 613 у диви птици.
От агенцията посочват, че са намалели случаите и на установен птичи грип при живеещите в колонии видове морски птици, но са нараснали при водоплаващите птици, обитаващи вътрешните водоеми. „Продължаващата обмяна на вируса в дивата природа доведе до честото му предаване на домашните птици. Подозренията са, че водоплаващите птици играят по-голяма роля от морските при предаването на вируса на птичия грип на домашните птици.
През следващите месеци нарастването на натиска от заразяване върху птицевъдните обекти може да увеличи риска от проникване на заразата сред домашните птици с потенциално по-нататъшно разпространение, най-вече в районите с голямо струпване на домашни птици”, прогнозират оттам.
В доклада са дадени и подробности за откритите различни типове вируси на птичия грип, регистрирани в Европа след септември, като 3 от тях са засечени на континента и през лятото, но останалите 8 са с нови генотипи.
От агенцията отбелязват също, че рискът за заразяване на хора с вируса на птичия грип „се оценява като нисък за населението на Европа като цяло и нисък до среден за онези, които са професионално изложени на въздействието му”.