Ако подчинените ведомства към Министерството на земеделието и храните досега не са съгласували задължително всички обществени поръчки с принципала (т.е. агроведомството), тази практика ще бъде прекратена и държавните поръчки задължително ще бъдат разписвани от отдел във ведомството. Това съобщи заместник министърът на земеделието Георги Тошев по време на блиц-контрола, организиран миналата седмица от земеделската комисия в парламента.
Депутати от БСП настояха за проверка на обществени поръчки за доставки на техника, организирани от някои държавни горски предприятия по проекти, финансирани с евросредства. Проектите се изпълняват в Русенско и Тутраканско, където при покупката на трактори, мулчери и друга горска техника, възложителите са сключвали лизингови договори за доставка на техника, избирайки точно определена фирма. С лизинговия договор обаче се получавало 30-процентно оскъпяване на техниката, поради което има съмнения за опорочаване на държавните поръчки, тъй като се работи с едни и същи доставчици. Освен това техниката спокойно може да се купи с директно плащане, така че да няма оскъпяване, посочиха народни представители.
В тази връзка зам. министър Тошев посочи, че всички обществени услуги вече ще минават за съгласуване през МЗХ.
На въпрос на Синор.бг кои обществени поръчки досега се следят от ведомството, отговорът беше, че всички държавни предприятия и търговските дружества със 100% държавно участие, които са с принципал МЗХ, и второстепенните разпоредители с бюджет към МЗХ, с изключения на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ), съгласуват обществените поръчки при доставки и услуги, които са с прогнозна стойност над 50 000 лв. без ДДС. Същото съгласуване върви и при поръчките за строителство над 100 000 лв. без ДДС.
Очевидно, че със сегашното решение контролът ще се извършва върху всички обществени поръчки на ведомствата, които са под шапката на агроведомството - в това число и от ДФЗ.