България се оказва единствената държава в Европейския съюз (ЕС), която продължава да прави непрозрачни обществени поръчки за скъпи елементи от електронното управление. Затова и вчера Европейската комисия (ЕК) изпрати мотивирано становище на правителството ни (INFR(2024)4027) за това, че българският Закон за електронното управление не е в съответствие с правилата на ЕС за обществените поръчки.
Съгласно директива 24 от 2014 година се изисква обществените поръчки на стойност над определен праг да се възлагат чрез тръжна процедура в съответствие с принципите на прозрачност, равнопоставеност и недискриминация. По този начин се гарантира лоялна конкуренция и по-добра възвращаемост на вложените средства на данъкоплатците, четем в мотивите на ЕК.
Според ЕК българският закон е в разрез с тези задължения, тъй като осъществяването на дейностите по интеграция на националните системи се възлага на едно дружество — „Информационно обслужване“ АД, без да са изпълнени условията, които биха обосновали такова пряко възлагане на поръчка.
Въз основа на българския Закон за електронното управление най-малко 25 възлагащи органа в България са сключили договори за обслужване с това дружество, без процедура за възлагане на поръчка.
За да влезем в релси, с мотивираното си становище ЕК дава на България двумесечен срок, за да отговори на отправените въпроси и да предприеме необходимите мерки. В противен случай Комисията може да сезира Съда на Европейския съюз.