За първи път от влизането на България в Европейския съюз над фонд „Земеделие” виси опасността да не усвои значителен бюджет и то по инвестиционните подмерки, към които родният бизнес има най-голям интерес - за инвестиции в първично производство по 4.1 и за преработка по 4.2. Това обясни депутатът от ГЕРБ-СДС Десислава Танева, задавайки въпрос на земеделския министър Кирил Вътев по време на блиц-контрола в земеделската комисия. Остатъчните бюджети и по двете подмерки са около 30 млн. евро.
Ресорния зам. министър Таня Георгиева подробно обясни, че е направена стриктна организация, така че да се определят точните „фокус области” за проектите, свързани с опазването на околната среда, или пък в други направления от двете подмерки.
Предвижда се до 20% наддоговорираните проекти по първата подмярка 4.1 – за селскостопанско оборудване да бъдат одобрени. Става въпрос за 346 проекти, като е възможно да се сключат договори с проекти, оценени за 30 точки.
При подмярка 4.2 финансиране вероятно ще получат всички поректи, депозирани в приема от 2021 г., които са оценени с 23 точки.