И през миналата година отпусканата държавна помощ за нисколихвени кредити, които фонд „Земеделие” предоставя всяка година в подкрепа на малките и средни фермери, е неизгодна за родните земеделци, които почти не се възползват от нея. Това се вижда от поредната справка, която Синор.бг поиска от ведомството по повод заемите, предоставени през юни 2022 г. на производителите на плодове, зеленчуци, оранжерийна продукция и на животновъдите, за които беше отпуснат немалък бюджет от 30 милиона лева.
Максималният размер на един заем беше до 15 хиляди лева, с 2-процентна лихва и трябваше да бъдат погасен до 30 юни 2023 г. За този период обаче изтеглените краткосрочни заеми в цялата страната са били само 14 на стойност 127 хил. лв., съобщиха от фонда.
От земеделците беше поискано през 2022 и 2021 г. да са подавали заявления по схемите за обвързано подпомагане за плодове или зеленчуци (полски или оранжерийни) или пък за обвързаното производство или преходната национална помощ - за животните. Размерът на кредита се изчисляваше на база на производствените разходи на хектар - до 50% от съответните усреднени ставки за обвързаното подпомагане или за броя на отглежданите животни. При доматите, пипера и краставиците максималният кредит за 10 декара не можеше да превишава 6 525 лв. Това очевидно се оказа пречка за земеделците, още повече че за връщането на заема кандидатите трябваше да обезпечат задълженията си с учредяване на особен залог върху бъдещите си вземания - субсидиите.
Вероятно затова и при новите помощи, договаряни с Брюксел, България не е включила краткосрочните заеми като форма на подкрепа.