Европейската комисия публикува днес резултатите от последните специални флаш проучвания на Евробарометър за нагласите на гражданите и бизнеса в ЕС по отношение корупционните практики и борбата на всички нива в държавите-членки на ЕС.
Данните показват, че все повече европейци смятат корупцията за неприемлива, но нараства и техния скептицизъм за ефекта от мерките за справяне с това явление. 67% от анкетираните смятат, че случаите на корупция по високите етажи не се преследват упорито и целенасочено. Други 65% от запитаните категорично не смятат, че усилията на правителствата за борба с корупцията са ефективни.
В целия ЕС средно 70% от гражданите смятат, че корупцията е широко разпространена в техните държави-членки. Аналогично е мнението и на 65% от представителите на бизнеса, според които корупцията е широко разпространена, а фаворизирането в публичните институции (48%) е най-честата корупционна практика.
Чрез годишния си цикъл от доклади за върховенството на закона Комисията също така наблюдава развитието на антикорупцията на национално ниво, идентифицира предизвикателства и проблеми с препоръки към държавите членки. Препоръките, издадени тази година, включени в четвъртия годишен доклад за върховенството на закона, публикуван днес от Комисията, са свързани с укрепването на превантивните рамки, като например тези, уреждащи лобирането и правилата за конфликт на интереси, както и с гарантирането на ефективно разследване и наказателно преследване на случаи на корупция.
Комисията наскоро предприе решителни действия за борба с корупцията в ЕС и по света, като изпълни ангажимента, поет от президента фон дер Лайен в нейната реч за състоянието на Съюза през 2022 г. С предложенията за борба с корупцията, представени на 3 май, ЕК ще се основава на въведените мерки и ще засили усилията за интегриране на превенцията на корупцията сред политиките и програмите на ЕС, като активно подкрепя работата на държавите-членки за въвеждане на силни антикорупционни мерки, политики и законодателство.