Начало » Новини » Страната
11.06.2023 г.

Инспекцията по труда засилва още повече контрола в селското стопанство

По традиция с настъпването на активния земеделски сезон
Инспекцията по труда засилва още повече контрола в селското стопанство

С активизирането на земеделския сезон Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) традиционно засилва контрола в селското стопанство, съобщиха от ведомството. Проверките ще бъдат насочени към законосъобразното възникване на трудовите правоотношения.

През първите 5 месеца на 2023 г. контролните органи на инспекцията по труда са извършили 1324 проверки в икономическа дейност „Растениевъдство и животновъдство“, при които са констатирани 5413 нарушения. Случаите на наети без трудов договор са 75. Благодарение на усилията на инспекцията по труда за по-ефективен анализ на контролната дейност, включително чрез въвеждане на методика за оценка на риска с цел насочване на ограничения човешки ресурс към най-рисковите работодатели, броят на засечените лица без трудов договор е увеличен с почти 75% спрямо същия период на 2022 г. Методиката и създаденият на база на нея регистър за нивото на рисковия потенциал на обектите на контрол са разработени по проект  „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“ по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

От ИА ГИТ напомнят, че законосъобразното наемане на работната сила е от полза както за работещите, които не губят трудови и осигурителни права, така и за работодателите, тъй като за тях няма риск да бъдат санкционирани за използване на недеклариран труд. Работодател, който използва недеклариран труд, подлежи на санкция от минимум 1500 лв., като това нарушение е основание за отстраняване от участие в процедури за обществени поръчки.

Заради спецификата на работата в растениевъдството, която налага наемане на много хора за кратко време, в Кодекса на труда е предоставена възможност за сключване на специален вид трудови договори – за краткотрайна сезонна селскостопанска работа с продължителност от 1 ден (чл. 114а от Кодекса на труда). Т.нар. еднодневни договори могат да бъдат използвани за наемане на работници за обработка на насажденията и прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци, розов цвят, лавандула и тютюн.

От началото на годината до момента са предоставени 98 552 образеца на еднодневни трудови договори на 758 земеделски стопани. От тях най-много са за отглеждане на лозя винени, маслодайна роза, ягоди, череши и ябълки. Наетите с еднодневни договори запазват правото си на социално подпомагане и обезщетения. Облекчения са предвидени и за земеделските стопани и тютюнопроизводителите, които нямат задължение да регистрират този вид договори в Националната агенция за приходите, да оформят трудови книжки и др.

На разположение на земеделските стопани е и специален софтуер, който позволява образците на еднодневни трудови договори да бъдат заявявани онлайн, по всяко време и дори в извънработното за администрацията. За целта той беше надграден по проект  „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“. На официалния уебсайт на ИА ГИТ в рубриката „За работодатели и работещи“, подрубрика  „Трудови договори по чл. 114а от КТ“ може да бъде намерена повече информация за еднодневните договори и предоставянето на образци https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/list/401.

За осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд земеделските стопани могат да използват и онлайн инструмента за интерактивна оценка на риска в сектор „Селско стопанство“, също разработен от ИА ГИТ по проект „Превенция за безопасност и здраве при работа“. Той е свободно достъпен само срещу регистрация и освен за оценка на риска може да се използва за обучения и инструктажи http://projects.gli.government.bg/index.php?mod=content&show=17

Инспекцията по труда засилва още повече контрола в селското стопанство
3714
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Социалната условност няма да доведе до нови допълнителни изисквания и проверки в стопанствата
Целта е засилване на диалога между висшето образование и бизнеса
Тракийският университет ще си сътрудничи с местните зърнопроизводители
Годишно увеличение на разходите за труд в еврозоната
Най-голямо увеличение на разходите за заплати е регистрарано в Хърватия и България
Главна инспекция по труда
При дежурства в почивните дни през септември се полагат двойно заплащане
Важно е да се знае
Кодекса на труда ще урежда и закрилата срещу уволнения
Европеъско подпомагане
Фермери могат да наемат младежи до 29 г. с помощта на психолози и медиатори от бюрата по труда
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини