В плана си за действие през тази година Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда” предвижда масирани проверки на работодатели в селското стопанство и в строителството, при които в предходни години са установени работници да полагат труд без сключени договори, съобщиха от агенцията. Ще се инспектират минималните изисквания за здраве и безопасност на наетите хора, спазването на работно време, заплащането на труда и др.
За по-голяма ефективност на действията за ограничаване на „сивата“ икономика ще продължи засиленото сътрудничеството и съвместния контрол с Националната агенция за приходите (НАП). Задължително ще се следи дали всички заварени на работните им места работници и служители имат регистриран в НАП трудов договор. Фокусът ще бъде и върху еднодневните договори, подписвани в селското стопанство.
Еврозаконодателство с колективни договори
Нова мярка в Годишния план на Агенцията през 2023 г. ще насочи усилията на контролните органи към идентифициране на работодатели, въвели работа от разстояние с цел осъществяване на контрол за защита на трудовите права на работещите дистанционно. Проверките по нея целят да се изяснят специфичните характеристики като начина на възлагане на работата, отчитането на работното време и заплащането на труда. Разпоредбите за тази форма на полагане на труда са разписани в българското законодателство още през 2012 г., но тя стана популярна, след като беше препоръчана като противоепидемична мярка по време на пандемията от Ковид-19. Планирането на мярката, въпреки затрудненото идентифициране на работодатели, въвели работа от разстояние, поради липсата на база данни за това, е доказателство за усилията на Инспекцията по труда да гарантира в най-пълна степен трудовите права на всички работещи в България.