Начало » Хоби земеделие » Малката градина
17.05.2023 г.

Схема за подхранване на доматите след засаждането им на постоянно място

Схема за подхранване на доматите след засаждането им на постоянно място

Доматите са култура, която се нуждае от хранителни вещества на всички етапи от развитието си и те са различни. Важно е да се осигури балансирано подхранване, съобразено с условията на отглеждане и нуждите на растенията.

Доматите имат необходимост от добра осветеност, за да могат да усвояват хранителните вещества и да се развиват правилно. При недостатъчна слънчева светлина растителната маса намалява, а фосфорът и азотът не се усвояват добре.

Салициловата киселина - помощник в овощната и зеленчукова градина

Основните хранителни елементи, от които се нуждаят доматите, за да се развиват добре и да плододават се усвояват от почвата – всмукват се чрез кореновата система.

Колко често и как да подхранваме краставиците?

Подхранване на доматите след засаждането им на постоянно място

Подхранване на разсада се прави само при необходимост. Когато почвената смес за разсада съдържа всички необходими хранителни вещества, тогава може да се прилага листно подхранване след пълно развитие на първия набор същински листа (листата над семеделните). За стимулиране развитието на кореновата система се използват течни торове с високо съдържание на фосфор, но с половината от препоръчителните дози.

Разсадът се засажда на постоянно място, когато е укрепнал достатъчно и има добре развита коренова система, а климатичните условия позволяват преместването.

Специалистите препоръчват две седмици след пресаждането да не се прилага никакво торене на доматите. Това е времето, в което те получават възможност да се аклиматизират и да измият натрупаните соли от кореновата система.

Доматите ще получават необходимите хранителни вещества в този период, ако се внесе компост в горните 15 см на почвения слой. Когато обогатяваме почвата с органична материя, тогава хранителните вещества се усвояват по-лесно от растенията, които ги превръщат в енергия.

След две седмици доматите започват залагането на цветни пъпки, но е възможно те вече да са налични. По време на цъфтеж, формиране и развитие на плодовете, растенията се нуждаят от NPK тор с високо съдържание на калий. Ако използваме комбиниран тор с равни количества азот, фосфор и калий (например NPK 15-15-15), тогава трябва да добавим само калиев тор или дървесна пепел.

Когато доматите са навлезли в цъфтежна фаза, тогава трябва да се подхранват редовно на всеки две седмици. Растенията се справят по-добре с често подхранване , но с ниски концентрации на хранителните вещества, отколкото по-рядко, но с високи дози хранителните елементи.

Когато завръзите на доматите вече са формирани, тогава може да се премине на балансирано кореново подхранване с азот, фосфор и калий, като се включи листно подхранване с калций. Това е превантивна мярка срещу деформации и върхово гниене на плодовете.

Любителите на органичното земеделие могат да използват компост, угнил оборски тор, птичи или заешки, както и зелен тор от коприва. Настойка от органичните торове се прилага за кореново подхранване и се усвоява по-лесно от растенията.

Схема за подхранване на доматите след засаждането им на постоянно място
519417
 

Последни материали
Виж
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Класическо кьопоолу
Изслушване на кандидата за еврокомисар по земеделие в ЕП
Достъпът до земя за младите фермери е приоритет на Кристоф Хансен
Водната криза се изостря
МЗХ трябва да вземе тежки решения за напояването от шест язовира
Франция купува допълнително още два милиона ваксини срещу син език
Националната програма за риска от бедствия за 2024 г.
Високостъблените сортове са по-податливи на топлинен стрес
Свързани материали
Виж
Бърза стерилизирана туршия
Рецепта за рязано зеле със зелени домати
Бърза туршия
Домати, мариновани с босилек
Цени на плодове и зеленчуци на борсите в страната
Продукцията е върната на собственика, тече досъдебно производство
Разкриха кражба на 230 кила домати от зеленчукова градина в Кюстендилско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини