Начало » Хоби земеделие » Малката градина
17.05.2023 г.

Схема за подхранване на доматите след засаждането им на постоянно място

Схема за подхранване на доматите след засаждането им на постоянно място

Доматите са култура, която се нуждае от хранителни вещества на всички етапи от развитието си и те са различни. Важно е да се осигури балансирано подхранване, съобразено с условията на отглеждане и нуждите на растенията.

Доматите имат необходимост от добра осветеност, за да могат да усвояват хранителните вещества и да се развиват правилно. При недостатъчна слънчева светлина растителната маса намалява, а фосфорът и азотът не се усвояват добре.

Салициловата киселина - помощник в овощната и зеленчукова градина

Основните хранителни елементи, от които се нуждаят доматите, за да се развиват добре и да плододават се усвояват от почвата – всмукват се чрез кореновата система.

Колко често и как да подхранваме краставиците?

Подхранване на доматите след засаждането им на постоянно място

Подхранване на разсада се прави само при необходимост. Когато почвената смес за разсада съдържа всички необходими хранителни вещества, тогава може да се прилага листно подхранване след пълно развитие на първия набор същински листа (листата над семеделните). За стимулиране развитието на кореновата система се използват течни торове с високо съдържание на фосфор, но с половината от препоръчителните дози.

Разсадът се засажда на постоянно място, когато е укрепнал достатъчно и има добре развита коренова система, а климатичните условия позволяват преместването.

Специалистите препоръчват две седмици след пресаждането да не се прилага никакво торене на доматите. Това е времето, в което те получават възможност да се аклиматизират и да измият натрупаните соли от кореновата система.

Доматите ще получават необходимите хранителни вещества в този период, ако се внесе компост в горните 15 см на почвения слой. Когато обогатяваме почвата с органична материя, тогава хранителните вещества се усвояват по-лесно от растенията, които ги превръщат в енергия.

След две седмици доматите започват залагането на цветни пъпки, но е възможно те вече да са налични. По време на цъфтеж, формиране и развитие на плодовете, растенията се нуждаят от NPK тор с високо съдържание на калий. Ако използваме комбиниран тор с равни количества азот, фосфор и калий (например NPK 15-15-15), тогава трябва да добавим само калиев тор или дървесна пепел.

Когато доматите са навлезли в цъфтежна фаза, тогава трябва да се подхранват редовно на всеки две седмици. Растенията се справят по-добре с често подхранване , но с ниски концентрации на хранителните вещества, отколкото по-рядко, но с високи дози хранителните елементи.

Когато завръзите на доматите вече са формирани, тогава може да се премине на балансирано кореново подхранване с азот, фосфор и калий, като се включи листно подхранване с калций. Това е превантивна мярка срещу деформации и върхово гниене на плодовете.

Любителите на органичното земеделие могат да използват компост, угнил оборски тор, птичи или заешки, както и зелен тор от коприва. Настойка от органичните торове се прилага за кореново подхранване и се усвоява по-лесно от растенията.

Схема за подхранване на доматите след засаждането им на постоянно място
521427
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Оранжерийната белокрилка е опасен вредител
Рекордна продукция от дини и домати през 2024
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Практика
Отглеждането на домати и краставици в съседство е възможно, но трудоемко
Полезни съвети
С какво да подхраним стайните домати
С над 33 % са се увеличили откритите площи с домати в страната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини