Земеделските производители са в несвяст от липсата на информация за това как да чертаят, защото процесът върви вяло и доста неорганизирано, затова пък от Министерството на земеделието днес съобщават как веднага от 1 юли ще започнат и проверки, с които да установят дали кандидатите за директни плащания спазват критерия за активен земеделски стопанин. Днес от агроминистерството съобщиха, че до края на юни фермерите трябва да изпълнят всички условия съответствие до края на юни.
Проверките за изпълнение на това изискване са възложени на фонд „Земеделие“ и ще стават въз основа да данните от годишните отчети за дейността за предходната година, подадени в Националния статистически институт (НСИ) и/или въз основа на данните от годишните данъчни декларации, подадени в Националната агенция за приходите (НАП).
В Закона за статистиката е предвидено задължение за физическите лица, включително земеделските стопани да представят в НСИ годишен отчет за дейността, съдържащ статистически данни и счетоводни документи за осъществяваната от тях стопанска дейност. Срокът за подаване на тези данни от физически лица е от 1 март до 30 юни 2023 г. Отчетът, който те трябва да попълнят, е Приложение 1 – „Годишен отчет за дейността на предприятията, несъставящи баланс“ (НФ1).
Интервенциите, за които не могат да се чертаят едновременно
Годишният отчет за дейността се представя задължително от еднолични търговци, които не подлежат на задължителен независим финансов одит, и съгласно чл. 29 от Закона за счетоводството са реализирали нетни приходи от продажби до 200 хил. лева през 2022 г., а също и от физическите лица по чл. 20, ал. 3 от Закона за статистиката, чл. 26, ал. 7 и чл. 29а, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Земеделските стопани, избрали да се облагат като физически лица чиито разходи не са документално обосновани, е достатъчно да попълнят отчет за приходите и разходите (ОПР) като част от годишния отчет за дейността по следния начин:
* Нормативно признатите разходи се посочват с код 10500 от ОПР;
* Разходите за осигуровки на земеделските стопани (ако има такива) с код 10320 от ОПР;
* Приходите от продажба на продукция с код 15110 от ОПР;
* Приходите от финансирания, в т.ч. от правителството, с код 15411.
Годишният отчет за дейността на физическите лица за 2022 г. може да бъде подаден чрез КЕП или ПИК на НАП в Информационната система „Бизнес статистика“, достъпна на адрес: https://isbs.nsi.bg.
Задължение да подават годишни отчети за дейността имат само тези физически лица – земеделски стопани, които извършват стопанска дейност и реализират продукти на пазара, а не тези, които произвеждат продукти за собствено потребление.