Тристранните разговори за реформата на селскостопанската политика на ЕС, проведени в петък в Парламента, доближиха преговарящите до споразумение, но за бърза сделка е необходима повече гъвкавост от Съвета. След така наречения „супертриалог” по трите регламента относно реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП), проведен с португалския министър на земеделието Мария до Се Антунес, представляващ Съвета, изпълнителния заместник-председател на Комисията Франс Тимерманс и комисар Януш Войчеховски, преговорният екип на Парламента, председателят на комисията по земеделие и главният преговарящ на Парламента Норберт Линс (ЕНП, Германия) заяви, че „проведеният супертриалог даде необходим тласък в преговорите за реформа на ОСП. Дискусиите бяха конструктивни и беше постигнат значителен напредък, например по „Новия модел за доставка” и показателите за резултатите. По отношение на младия, новия и активния земеделски производител постигнахме по-добро разбиране на взаимните позиции и сега сме на крачка по-близо до споразумение. Освен това намерихме временно решение по правата за засаждане на лози и етикетирането на виното", посочи Линс, съобщиха от пресцентъра на ЕП.
Според него страните са показали нагласа за постигане на компромис, който очевидно ще се отплати. "Ще се нуждаем обаче от допълнителни дебати, например за ограничаване на преките плащания и преразпределителните плащания, тъй като Съветът на ЕС все още не е бил достатъчно гъвкав, за да ни позволи да постигнем значителен напредък в тези области“, обясни още евродепутатът.
„Искам специално да благодаря на тримата докладчици Петер Яр , Улрике Мюлер и Ерик Андрие и техните екипи, които защитиха приоритетите на Парламента. Заедно застанахме на един фронт за амбициозна реформа", заключи още председателят на земеделската комисия в ЕП. И допълни, че „след добрата атмосфера съм оптимист, че можем да финализираме преговорите за реформата на ОСП по време на португалското председателство".
След заседанието от 26 март следващите тристранни диалози за ОСП са насрочени за 16 април (Регламент за стратегическия план), за 21 април (Регламент за общата организация на пазара) и за 23 април (Регламент за финансиране, управление и мониторинг).
Тристранните преговори между Парламента, Съвета и Комисията относно пореформата на земеделската политика на ЕС започнаха на 10 ноември. Оттогава са проведени приблизително седемнадесет трилога, включително днешния супер трилог, както и няколко десетки технически и подготвителни срещи.