Промяна на цвета се наблюдава често след пресаждане на разсада на постоянно място. При културите от семейство Картофови и в частност при доматите, патладжана и пипера, листата по върховете придобиват виолетов оттенък, което обикновено е сигнал за недостиг на фосфор. Това може да бъде и знак за ниски температури на почвата.
Известно е, че при студено време кореновата система престава да функционира, а фосфорът, макар и наличен, не може да се усвоява и постъпва в растенията. Когато температурите на почвата се повишат и достигнат над 11-12 градуса по Целзий, тогава признаците за фосфорен глад постепенно ще изчезнат.
Ето как да намалите стреса при засаждане на разсада на постоянно място!
Ако почвата е все още студена и подхраним растенията, тогава със сигурност няма да има никакъв ефект, защото хранителните вещества няма да могат да се усвояват. Между другото, виолетовият цвят на разсада (при доматите специално) може да показва, че те са здрави и добре закалени, но за жалост – не винаги.
Има признаци за дефицит на фосфор, които трябва да ни тревожат:
– обратната страна на по-старите (долни листа) цветът стане виолетов;
– листата са дребни, твърди и крехки, а краищата им са огънати надолу;
– в най-пренебрегваните случаи стъблото е тънко и много изтощено.
Долните листа са най-старите и дефицитът се отнася предимно за тях, защото растенията пренасят фосфора от по-старите към младите и перспективни листа.
Категорично не е фосфорен глад, когато не са налични посочените признаци за това.
Какви могат да бъдат причините за промяна на цвета?
Това се дължи на производството на антоцианин, стимулирано от студа. Между другото, антоцианин се произвежда по същия начин в цветното зеле, в леторастите на малините и прасковите. Може да се каже категорично, че доматите не правят изключение, като променят цвета на листата си.
Лесно могат да се разпознаят растенията, преминали процедура на закаляване от тези, изпитващи фосфорен глад по посочените вече признаци. Интересното в случая е и това, че образуването на антоцианин се стимулира не само от студа, а и от интензивното осветление.
Какво може да се направи?
Ако разсадът е интензивно огряван от слънцето, тогава излишъкът от светлина може да бъде причина за образуване на виолетовия пигмент антоцианин. Растенията са стресирани и това може да се отстрани чрез пръскане с имуностимулатори (Циркон, Имуноцитофит и др.).
При интензивно слънцегреене почвата изсъхва бързо, което означава, че трябва да се полива по-често. Когато слънчевите лъчи са директни, тогава растенията трябва да се засенчват с подходящ материал.
Топлина за корените
Когато температурата на почвата падне под +15 градуса, тогава се затруднява всмукателната способност на кореновата система, а под +10 градуса спира напълно усвояването на хранителни вещества и в частност фосфор. В този случай подхранването под корен няма да помогне – необходимо е листно подхранване. Използват се слаби разтвори на суперфосфат или калиев монофосфат, които дават силен ефект.
Това показва, че не трябва да бързаме със засаждането на разсада на постоянно място, а да изчакаме комфортни температури за съответната култура, включително на почвата.