От половин година бившият министър на земеделието Мехмед Дикме предупреждава сегашната власт за убийствената ситуация, при която са поставени българските зърнопроизводители заради световните цени на зърнените и маслодайни култури, сринали се под тяхната себестойност и оставили земеделците без доходи. Като икономист, той не само посочи проблема, но предложи и решението му, а именно – да бъде създаден интервенционен фонд в защита на земеделците именно срещу подобни ценови сривове, като държавата интервенира на пазара, изкупувайки зърното на родните фермери, но не със средства от националния бюджет, а от втория стълб на европейското подпомагане.
В интервю за телевизия „Он еър” (ON AIR) Мехмед Дикме отново изложи своята идея, която от миналата година стои на вниманието на сегашния земеделски министър. Затова е голяма изненадата, че вместо да задвижи подготовката с интервенционния фонд и да помогне в тази критична ситуация, Гечев половин година мълчеше по темата, а днес отива на северната граница с Румъния, за да протестира наравно с фермерите.
Не може да се отрече, че привидно сегашният министър демострира желание да помогне, пишейки писма до Европейската комисия и Съвета на Европа, но като икономист, който много добре познава инструментите на държавна закрила, е странно, че този кабинет не започна дипломатична совалка за прилагане на интервенциите с изкупуване на зърно!
Провали с интервенциите през миналата година
Така се стигна до тридневните протести, които от днес до 31 март се организират от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) на граничните пунктове при Видин, Русе, Силистра и Кардам. Точно в 10 часа фермерите ще пристигнат с тракторите си, за да обявят основното си искане - действието на РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/870 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2022 година, касаещ безмитния внос на стоки от селскостопански произход от Украйна, ДА НЕ БЪДЕ УДЪЛЖАВАНО ЗА БЪЛГАРИЯ!
Мотивите за това искане са свързани със „засилващия се натиск от интензивния украински внос на зърнени и маслодайни култури в страната, който блокира изцяло търговията на родното производство. Складовете на земеделските производители са пълни със залежала продукция. Пазар за българското зърно няма, а жътвата предстои след два месеца. Новата реколта няма къде да бъде прибрана и няма изгледи ситуацията да се подобри, ако украинският внос на селскостопански стоки в страната продължи.
НАЗ призовава държавните институции в лицето на президента и министрите на икономиката и на земеделието да предпазят родното селско стопанство от интензивния украински внос и да се противопоставят на удължаването на действието на Регламент (ЕС) 2022/870 за България.
НАЗ координира по-нататъшните си протестни действия съвместно с целия земеделски сектор на България и Румъния.