През септември предстои да се отвори интервенцията за къси вериги на доставка. Бюджетът ѝ е 9 200 000 евро. Максималният размер за подпомагане на един кандидат е 300 000 евро.
Допустимите бенефициенти са обединения от земеделски стопани, в това число групи и организации на производители, браншови организации за производство и преработка на селскостопански продукти в секторите „Растениевъдство“ и „Животновъдство“ и обединения, включващи най-малко 5 регистрирани земеделски стопани.
Подпомагането на интервенцията е насочено към създаване и функциониране на къси вериги на доставки, чрез които произведената селскостопанска продукция се предлага на крайните потребители директно от нейните производители.
Преките разходи за изпълнение на проекта съгласно представен бизнес план са за разходи за транспортиране, съхранение, сортиране, маркиране, опаковане, пакетиране, етикитиране и предлагане на пазара на селскостопански продукти.
Текущите разходи за функциониране на обединението за къса верига на доставки - до 30 000 евро на година, ще са за двама служители, които ще отговарят за функциониране на обединението. За популяризиране на проекта се отпускат до 20 000 евро.
Финансовата помощ е в размер до 100 % от размера на одобрените непроизводствени разходи и до 65 % от всички останали одобрени допустими разходи, включени в проекта.
Приоритет ще бъде осигурен за обединения, в които са включени малки земеделски стопанства,обединения, включващи млади фермери и за проектни предложения, които предвиждат предлагане на продукти, попадащи в обхвата на сектори „Мляко и млечни продукти“, „Месо и месни продукти“, „Плодове и зеленчуци“, „Мед и пчелни продукти“ и „Биологично производство“. Ще се предоставя предимство и за обединения с по-голям брой земеделски стопани, които предлагат продукцията си чрез къси вериги на доставки.