Във всяка малка градина има места, които са добре осветени от слънцето, но има и сенчести зони. Добре е да знаем какви зеленчукови култури могат да се отглеждат в полусянка или сянка, без това да повлияе негативно на качеството и добивите. Светлината е един от факторите, влияещи пряко върху растежа и развитието на всяко растение. Именно под нейно въздействие протичат биохимични процеси, при които се образуват сложни органични съединения, представляващи градивния материал на растенията. Той е резултат от преобразуването на по-прости неорганични вещества, а процесът е известен като фотосинтеза.
Недостигът на светлина води до гладуване на растенията. При слаба светлина, като се добави спадът в добивите, качеството продукцията също се влошава – отчасти поради намаляване усвояването на ценните за тях хранителни вещества, а в повечето случаи и поради натрупването на нитрати. По-голяма част от абсорбираните от почвата нитрати, поради липса на светлина, нямат време да се преобразуват в сложни органични съединения и се натрупват в растенията.
Прекомерната светлина също не е полезна за растенията. Тя обикновено води до потискане на растежа, а често и до изгаряне на надземните части. Изискването на различните култури към интензивността на светината е различно, което трябва да се има предвид при избора на място. От друга страна, това позволява да се използват не само слънчевите, но и сенчестите зони на градинския участък за отглеждане на растения.
Винаги, когато определяме мястото за засаждане, започваме с най-взискателните по отношение на светлината култури. Такива са: домати, пипер, патладжан, краставици, бобови култури. За тях се избират най-слънчевите зони. При отглеждането им трябва да се има предвид, че засенчването може да бъде причинено не само от разположението, но и от гъсто засаждане, ненавременна резитба и формиране на растенията. Откритите и слънчеви места са добри също за отглеждане на обикновена ряпа, репички и копър. За копъра може да има и възражения. Знае се, че на сенчести места той наистина дава повече листна маса, но характерното за него е това, че при засенчване е склонен да натрупва голямо количество нитрати, особено при излишък на азот в почвата и нарушения в агротехнологията.
Има и друга група светлолюбиви растения, но те се чувстват добре на открити и слънчеви места при престой от 4-5 часа. Това време е напълно достатъчно, за да растат и се развиват нормално. Такива култури не трябва да се отглеждат на сянка, защото това ще доведе до намаляване на темповете на растеж. Такива култури са: лук, салатно цвекло, моркови, магданоз, жълта ряпа, зеле, салати, спанак, манголд.
Не са много културите, имащи предпочитания към напълно сенчестите зони – лук за зелен, киселец, ревен, салатно зеле и др.
Всяка подобна градация може да бъде малко условна, защото сортовото разнообразие непрекъснато се разширява и във всеки вид може да има такива сортове (предимно хибридните), които се открояват като по-светлолюбиви или обратно – по-толерантни са към сянката.
Когато растенията изпитват недостиг на светлина, това се отразява на външния им вид. Листата стават издължени и изглеждат изтощени. Стъблата също се удължават, остават тънки и крехки, а растенията придобиват доста неестествен и неугледен вид.
Отношението на растенията към интензитета на светлината също се променя по време на вегетационния период. За повечето култури е необходим максимален интензитет на светлината през периода на активен растеж и узряване на плодовете, а в началния вегетационен период е приемлив по-нисък. Това прави възможно отглеждането на разсад за краставици, домати пипер и други светлолюбиви култури при по-ниско ниво на осветеност.
Важно е да отбележим, че различните култури имат различни изисквания не само към интензивността на светлината, но и към продължителността на светлата част на деня, което се нарича фотопериодизъм. Тези изисквания на растенията се явяват необходимо условие за прехода им към цъфтеж и плододаване.
Фотопериодизмът контролира не само цъфтежа, но и редица други явления и процеси. Има растения на дългия и на късия ден, което е свързано с цъфтежа им. Как разбират растенията кога да отворят цветовете си? Кое играе по-важна роля – продължителността на деня или дължината на непрекъснатата нощ? Светът на растителното царство е интересен и загадъчен.