Начало » Новини » Страната
06.02.2023 г.

За зеленчуците, които не обичат много слънцето

Практика
За зеленчуците, които не обичат много слънцето

sinor.bg

Във всяка малка градина има места, които са добре осветени от слънцето, но има и сенчести зони. Добре е да знаем какви зеленчукови култури могат да се отглеждат в полусянка или сянка, без това да повлияе негативно на качеството и добивите. Светлината е един от факторите, влияещи пряко върху растежа и развитието на всяко растение. Именно под нейно въздействие протичат биохимични процеси, при които се образуват сложни органични съединения, представляващи градивния материал на растенията. Той е резултат от преобразуването на по-прости неорганични вещества, а процесът е известен като фотосинтеза.

Недостигът на светлина води до гладуване на растенията. При слаба светлина, като се добави спадът в добивите, качеството продукцията също се влошава – отчасти поради намаляване усвояването на ценните за тях хранителни вещества, а в повечето случаи и поради натрупването на нитрати. По-голяма част от абсорбираните от почвата нитрати, поради липса  на светлина, нямат време да се преобразуват в сложни органични съединения и се натрупват в растенията.

Прекомерната светлина също не е полезна за растенията. Тя обикновено води до потискане на растежа, а често и до изгаряне на надземните части. Изискването на различните култури към интензивността на светината е различно, което трябва да се има предвид при избора на място. От друга страна, това позволява да се използват не само слънчевите, но и сенчестите зони на градинския участък за отглеждане на растения.

Винаги, когато определяме мястото за засаждане, започваме с най-взискателните по отношение на светлината култури. Такива са: домати, пипер, патладжан, краставици, бобови култури. За тях се избират най-слънчевите зони.  При отглеждането им трябва да се има предвид, че засенчването може да бъде причинено не само от разположението, но и от гъсто засаждане, ненавременна резитба и формиране на растенията. Откритите и слънчеви места са добри също за отглеждане на обикновена ряпа, репички и копър. За копъра може да има и възражения. Знае се, че на сенчести места той наистина дава повече листна маса, но характерното за него е това, че при засенчване е склонен да натрупва голямо количество нитрати, особено при излишък на азот в почвата и нарушения в агротехнологията.

Има и друга група светлолюбиви растения, но те се чувстват добре на открити и слънчеви места при престой от 4-5 часа. Това време е напълно достатъчно, за да растат и се развиват нормално. Такива култури не трябва да се отглеждат на сянка, защото това ще доведе до намаляване на темповете на растеж. Такива култури са: лук, салатно цвекло, моркови, магданоз, жълта ряпа, зеле, салати, спанак, манголд.

Не са много културите, имащи предпочитания към напълно сенчестите зони – лук за зелен, киселец, ревен, салатно зеле и др.

Всяка подобна градация може да бъде малко условна, защото сортовото разнообразие непрекъснато се разширява и във всеки вид може да има такива сортове (предимно хибридните), които се открояват като по-светлолюбиви или обратно – по-толерантни са към сянката.

Когато растенията изпитват недостиг на светлина, това се отразява на външния им вид. Листата стават издължени и изглеждат изтощени. Стъблата също се удължават, остават тънки и крехки, а растенията придобиват доста неестествен и неугледен вид.

Отношението на растенията към интензитета на светлината също се променя по време на вегетационния период. За повечето култури е необходим максимален интензитет на светлината през периода на активен растеж и узряване на плодовете, а в началния вегетационен период е приемлив по-нисък. Това прави възможно отглеждането на разсад за краставици, домати пипер и други светлолюбиви култури при по-ниско ниво на осветеност.

Важно е да отбележим, че различните култури имат различни изисквания не само към интензивността на светлината, но и към продължителността на светлата част на деня, което се нарича фотопериодизъм. Тези изисквания на растенията се явяват необходимо условие за прехода им към цъфтеж и плододаване.

Фотопериодизмът контролира не само цъфтежа, но и редица други явления и процеси. Има растения на дългия и на късия ден, което е свързано с цъфтежа им. Как разбират растенията кога да отворят цветовете си? Кое играе по-важна роля – продължителността на деня или дължината на непрекъснатата нощ? Светът на растителното царство е интересен и загадъчен.

За зеленчуците, които не обичат много слънцето
46908
 

Последни материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Над половината от доставените през първото полугодие идват от Турция
Нарасналият 11 пъти внос на яйца в САЩ свали цените им с 64 на сто
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
Недостатъчното предлагане в страната подгря здраво цените
Китай е договорил 25 на сто от възможния износ от новата реколта ечемик в Украйна
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Свързани материали
Виж
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Нужни са проверки и от НАП и КЗП
БАБХ: Зеленчуците от Македония и Турция са чисти от пестициди
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Не са открити и наднормени остатъчни количества пестициди в пробите
Плодовете и зеленчуците на тържището в Кърналово са с доказан произход
Агрометеорологична прогноза за периода 6-12 юни 2025 година
Горещо и сухо време ще тормози развитието на ранните полски зеленчуци
Бабите ще се справят с калкулатор
От 8 август и бабите на пазара трябва да посочват цените на зарзавата в евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини