Много от основните хранителни и домакински стоки в Гърция вече струват със 70% повече през тази година в сравнение с февруари 2022 г., сочат данни на Гръцката статистическа агенция, цитирани от местния ежедневник „Катимерини”. Всичко това се случва въпреки спада в индекса на потребителските цени през декември 2022 г. до 7,2%. Набор от бакалски стоки, за които през миналата година гръцките домакинства са харчели по 76 евро, вече струва 94 евро – с 23% повече. Цените са се повишили за всичко – от млякото, яйцата и хляба до канцеларските стоки и санитарията, като ръстът е с двуцифрен процент. В Гърция литър прясно мляко вече струва 1,87 евро при 1,38 евро в началото на миналата година, увеличението при спагетите е с 38%, при сиренето фета – 21%, докато популярните марки тоалетна хартия се превръщат в луксозна стока с поскъпване от 69%.
Вземайки предвид данните от проучването на семейните бюджети, проведено през миналата година, както и фактът, че инфлацията при хранителните стоки в Гърция достигна 15,5% през декември на годишна база, на домакинствата вече са нужни по 360 евро месечно само за тези продукти при 311 евро преди година.
Разбира се, проблемът е много по-сериозен за икономически уязвимите домакинства – докато разходите за храна са средно 22% от всички при тези със средни доходи, то при най-бедните 20% от населението на Гърция този дял достига 34,8%. Преди година домакинство с месечен доход от 750 евро е харчело по 164 евро за храна, сега ще трябва да задели около 190 евро, което на практика ограничава значително покупателната му способност. Домакинство с месечен доход от 1500 евро ще похарчи около 24% от сумата за храна – с около една пета повече в сравнение с миналата година. Домакинствата с месечен доход над 2500 евро ще трябва да отделят за храна 20% от тази сума при 15% преди година.
По-лошото е, че повишаването на цените на хранителните стоки в Гърция няма да спре, като търговски мениджъри прогнозират продължаващо поскъпване поне до края на първото полугодие на 2023 г., коментират от „Катимерини”. Според тях причините са в повишените цени на суровините, запазващата се неяснота около развитието на войната в Украйна и поскъпването на енергоносителите.