Гръцките домакинства наблюдават с потрес поредната вълна на повишаване на цените в магазините, чийто мащаб и продължителност ще зависят до голяма степен от развитието на събитията в Украйна, коментират от местния ежедневник „Катимерини”. Освен поскъпването на енергоносителите, които водят до ръст на разходите за производство и доставка, нахлването на Русия в Украйна се отразява пряко върху стойността на борсово търгуваните селскостопански продукти като зърнените култури, растителните масла и др., при това върху вече повишените цени вследствие на пандемията от коронавирус и мерките за пресичане на разпространението му, неблагоприятните метеорологични условия и внезапния ръст в търсенето.
Производителите на храни в Гърция и особено онези, които използват пшеницата и брашното като основни съставки, са изключително притеснени от положението и изчакват да видят какво ще се случи в Украйна. Очакваното струмително поскъпване на пшеницата, царевицата и соята ще засегне и животновъдите заради цените на фуражите. Меката пшеница например поскъпна в петък до 344 евро за тон на стоковата борса Euronext във френската столица Париж, докато само 3 дни по-рано се търгуваше на 274 евро за тон. Покупка на 340 евро за тон означава 400 евро за производител на храни след включоването на транспортните и останалите разходи.
„При такива нива не купувате и, разбира се, не се запасявате. Ако положението се запази, първо ще гледаме да продадем продуктите, с които вече разполагаме, а след това ще започнем покупките на суровини”, заяви за изданието служител на висок пост в голяма гръцка компания за брашно.
През 2020 г. цените на пшеницата бяха около 210 евро за тон, но покрай пандемията зърнената култура поскъпна до 300 евро за тон, а през последните няколко седвици цените бяха тръгнали надолу, преди нахлуването на Русия в Украйна да ги тласне в обратната посока.
Най-големите производители на хляб и хлебни изделия в Гърция, както и износителите на плодове и зеленчуци също са притеснени, тъй като се страхуват, че транспортните разходи също ще скочат. Под заплаха е износът на гръцки стоки за Украйна, който през миналата година достигна 42 млн. евро, докато още по-значимите доставки за Русия ще зависят от вида и размера на санкциите, които ще наложи Европейският съюз на Москва заради нахлуването в съседната държава.
Междувременно „Ройтерс” съобщи, че Гърция е препоръчала на всички свои кораби незабавно да напуснат териториалните води на Украйна и Русия, като се позова на високопоставен служител на гръцкоо министерсто по морските въпроси.