Начало » Новини » Света
10.01.2023 г.

Храните в света поевтиняха за девети пореден месец през декември

През миналата година като цяло обаче е отчетено поскъпване с над 14 на сто
Храните в света поевтиняха за девети пореден месец през декември

През декември храните в света продължиха да поевтиняват за 9-ти пореден месец, като вече са под нивото си в края на 2021 г., съобщиха от Организацията за земеделие и прехрана. Усреднената стойност на индекса на цените на храните, изчисляван от агенцията към ООН и отразяващ месечната промяна в борсовите котировки на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и на захарта, се понижи с 1,9% спрямо ноември до 132,4 пункта и е с 1% под стойността си за декември 2021 г. Спадът се дължи основно на рязкото поевтиняване на растителните масла и донякъде на зърнените култури и месните продукти, компенсиран в известна степен от повишаването на цените на захарта и млечните продукти. За 2022 г. като цяло обаче средната стойност на индекса е 143,7 пункта – с 14,3% над тази за 2021 г.

Подиндексът за зърнените култури през декември се понижи с 1,9% спрямо ноември до 147,3 пункта, но се задържа с 4,8% над нивото си от декември 2021 г. Цените на пшеницата се понижиха на месечна база под натиска на нарасналото предлагане след прибирането на реколтата в южното полукълбо и при сериозната конкуренция между износителите. Царевицата също поевтиня заради нарасналата конкуренция от Бразилия, но тенденцията при цените бе сдържана от притесненията, свързани със сушата в Аржентина. Цените на ечемика и соргото пък се понижиха под влияние на поевтиняването на основните зърнени култури. Оризът обаче повиши цената си през декември заради силното търсене от основни купувачи в Азия и поскъпването на валутите в редица от големите износителки спрямо щатския долар.

При растителните масла подиндексът изгуби 6,7% през декември спрямо ноември до 144,4 пункта, като това е и най-ниската му стойност от февруари 2021 г. досега. Поевтиняха всички видове масла, включени в изчисляването му. Цените на слънчогледовото и рапичното масло се понижиха заради големите количества, излезли на пазара, както и слабото търсене за внос, особено от Европейския съюз. При палмовото масло спадът достигна почти 5% след краткотрайния ръст през ноември отново заради слабото търсене за внос и въпреки свиването на производството в основни производителки след прекомерните валежи там. Значително се понижиха цените и на соевото масло заради положителните прогнози за сезонния ръст на производството му в Южна Америка. Поевтиняването на суровия петрол също спомогна за понижаването на цените на всички видове растителни масла през декември. Средната стойност на подиндекса за 2022 г. обаче нарасна с 13,9% спрямо тази за 2021 г. до 187,8 пункта, достигайки рекордно високо ниво.

През декември подиндексът за млечните продукти се повиши с 1,1% спрямо ноември до 139,1 пункта, прекъсвайки 5-месечна тенденция на спад и оставайки със 7,9% найд нивото си от декември 2021 г. Повишиха се цените на сирената благодарение на активното търсене в световен мащаб и известно свиване на предлагането им за износ, както и заради големите реализирани количества на вътрешните пазари, особено в страните от Западна Европа. Маслото обаче поевтиня за 6-ти пореден месец на фона на запазващото се слабо търсене за внос и наличието на достатъчни вътрешни запаси за задоволяване на краткосрочните потребности. Световните цени на сухото мляко пък се понижиха, тъй като по-ниските цени в Западна Европа, натиснати от слабото търсене на спотовите пазари, се отразиха в по-голяма степен при изчисляването на подиндекса от ръста на котировките за доставки от Океания под въздействието на активните покупки от държавите в Югоизточна Азия и въздействието на промените във валутните курсове. И тук средната стойност на подиндекса за 2022 г. е рекордна, нараствайки с 19,6% спрямо 2021 г.

При месните продукти стойността на подиндекса през декември се понижи с 1,2% спрямо ноември до 113,8 пункта, като тенденцията се запазва за 6-ти пореден месец. Показателят обаче остава с 2,5% над стойността си за декември 2021 г. Декемврийският спад се дължи на поевтиняването на говеждото и птичето месо, докато свинското и овчето поскъпнаха. Световните цени на говеждото се понижиха вследствие на увеличаването на изпратеното поголовие за клане в част от големите производителки и слабото търсене за средносрочни доставки, докато при птичето предлагането за износ бе повече от достатъчно за задоволяване на търсенето за внос от място въпреки затрудненията в производството, свързани с увеличаването на огнищата на птичи грип. Свинското обаче поскъпна при активното вътрешно търсене за коледните празници, особено в Европа, а при овчето основната заслуга за формалното повишаване на цените е в промените във валутните курсове. Средната стойност на подиндекса за 2022 г. е нараснала с 10,4% спрямо 2021 г. до 118,9 пункта, достигайки най-високата си стойност от 1990 г.

Усреднената стойност на подиндекса за цените на захарта през декември нарасна с 2,4% спрямо ноември до 117,2 пункта, достигайки най-високото си ниво за последните 6 месеца. Този ръст се дължи основно на притесненията за последиците от неблагоприятните метеорологични условия върху реколтата в Индия, която е втори износител на захар в света, както и от забавянето на темпото на преработка на захарната тръстика в Тайланд и Австралия.

Храните в света поевтиняха за девети пореден месец през декември
4057
 

Последни материали
Виж
Веригите трябва да изпращат цените си през 14 дни
Законопроектът на БСП за спекулата грубо се сборва с проекта на Тахов
Почитаме 188-та годишнина на Васил Левски
Прекланяме се пред правото дело на Апостола
Бор
Сивото гниене може да бъде неприятна изненада
Позиция на конфедерацията
Със следващия бюджет ЕК попари надеждите на европейските фермери
Край тетевенското село Рибарица
За пореден път залавят осъждан за бракониерство ловец
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 юли 2025 година
Поливането остава приоритет при късните пролетни и зеленчукови култури
Свързани материали
Виж
Картофите са поевтинели с 15,6%
4,4 на сто е годишната инфлация, цената на зелето се е срутила през юни
Предстоящо
Покана към бизнеса за изложението МЕСОМАНИЯ през ноември
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Алармират премира
14 организации: Законът за агрохранителната верига е незаконен, опасен и единствен в Европа
Отговор от МЗХ
Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини