Цената на царевицата в Полша се срина с 40% само за 2 седмици, докато разходите за производството на зърнената култура са се утроили в сравнение с миналата година, обявиха от селскостопанския профсъюз „Агроуния”, цитирани от електронното издание Agrointelligenta. Според председателя на „Агроуния” Михал Колоджейчак сривът в цените на царевицата е следствие от масовия внос от Украйна. Полша е залята с вносна царевица, пшеница и рапица, като доставките влизат в страната без ограничения и анализ. Често количествата са от фуражно зърно, което не трябва в никакъв случай да се използва за храна на хората, предупреждава Колоджейчак.
„Наясно сме, че Украйна има нужда от помощ сега, така че войната да може да свърши колкото се може по-бързо с победа на Украйна, с победа на свободна Европа срещу Русия. Тогава ще имаме възможността да уредим търговските си взаимоотношения по естествен път. Дори днес това е изключително трудно, но не можем да избегнем темата. Цените на царевицата в Полша се понижиха с 40% за 2 седмици. Доскоро царевицата струваше 1000 злоти (над 210 евро по текущия курс – бел. ред.) за тон, днес тук в района на Люблин струва около 600 злоти (над 125 евро) за тон”, посочи той.
Председателят на профсъюза изтъкна, че Полша е трябвало да бъде транзитна държава, но в момента украинското зърно се търгува на полския пазар. „На практика всички складове и сушилни са пълни с чуждестранно зърно, докато полските фермери не могат да ожънат царевицата от нивите и да получат справедлива цена за нея”, категоричен бе той.
„Агроуния” проведе пресконференция пред сградата на администрацията на Люблинското воеводство, за да привлече вниманието на управляващите към проблемите на фермерите от региона. „Настояваме зърното да минава през Полша, но да не остава тук ... Днес производствените разходи на фермерите са 3 пъти по-високи от миналогодишните, докато цената на царевицата вече е по-ниска от тази през миналата година. Положението е нестабилно”, предупреди Колоджейчак.