Ново изследване, извършено от учени от Станфърдския университет в САЩ, показва, че сидератите понижават добивите от царевицата и соята, съобщи научното издание Global Change Biology. При положение, че се използват масово в основните региони, развиващи растениевъдството в страната, те могат косвено да навредят на околната среда, тъй като фермерите ще разширят засетите площи, за да компенсират загубите, смятат учените.
В момента сидерати се сеят на около 5% от нивите в Царевичния пояс на САЩ. Изследователите използвали спътникови снимки за проучването на 8 млн. хектара в щатите Айова, Индиана, Мисури, Охайо, Илинойс и Мичиган. Те анализирали всяка нива, на която са били засявани сидерати най-малко в 3 последователни години, като са ги сравнили с подобни, където не са сети сидерати. В нивите със сидерати е отчетен спад на добивите с 5,5% при царевицата и с 3,5% при соята.
По-високите загуби при реколтата от царевица вероятно отразяват по-голямата нужа на зърнената култура от азотни торове, които се използват и от сидератите, както и от вода, която сидератите са в състояние да изсмучат преди сухи вегетационни сезони.
Спадът в добивите представлява загуба от около 100 долара от хектар за царевицата и 50 долара от хектар за соята. Заедно с разходите по отглеждането на сидератите (около 100 долара на хектар) тя поставя под съмнение дългосрочното прилагане на практиката със сидератите.
Въпреки мрачните изводи учените подчертават, че сидератите все пак могат да се окажат полезни за фермерите и обществото като цяло. Вероятно предимствата не се виждат веднага и е напълно възможно фермерите да усъвършенстват технологията за прилагането им. Бъдещи изследвания биха могли да помогнат за това, ако успеят по-конкретно да покажат как алтернативите на ръжта, която е най-често използваният сидерат в Царевичния пояс на САЩ, могат да доведат до ръст на добивите от основните култури.