Начало » Новини » Коментари
17.10.2022 г.

Между 700 и хиляда проекти ще получат субсидии за напояване, ВЕИ и екологична модернизация

Национален план за възстановяване и устойчивост
Между 700 и хиляда проекти ще получат субсидии за напояване, ВЕИ и екологична модернизация

sinor.bg

Според Националния план за възстановяване и устойчивост, където ще бъде създаден Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство, земеделците ще бъдат подпомогнати с 524,9 млн. лева, а приемът на проекти е планирано да започне до края на тази година. Само преди дни на интернет страницата на Министерството на земеделието (МЗм) бяха качени основни документи, свързани с това подпомагане, като самите насоки за кандидатстване са в работен проект и много скоро ще станат достояние на фермерите, съобщи за Синор.бг зам. министърът на земеделието Георги Събев.

Ето и подробности по разпределението на бюджета от 524,9 млн. лева, който е заделен по Фонда за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство, където частното съфинансиране ще бъде 50%, останалите средства е субсидията. Кандидатите, които ще готвят проекти за финансиране през този фонд, са не само земеделски стопани, но и организации на производители, кооперации и сдружения на земеделските стопани. Ще бъдат финансирани инвестиции, допринасящи за екологизиране и цифровизация на производството в земеделието, по-ефективно използване на ресурсите, адаптиране на стопанствата към климатичните промени, скъсяване на веригите за доставка, опазване на генетичните ресурси.

Обезщетенията в размер на 5% по ПРСР ще се платят до края на 2022 г.

Изключително важно е да се знае, че след като инвестиционната бъде открита, периодът на реализация ще бъде до края на 2025 г. Самият прием ще продължи в рамките на една година, така че всички стопани да имат възможност да се запознаят с насоките и да намерят съответното съфинансиране.

Първото направление при кандидатстването пред Фонда е за инвестиции в технологична и екологична модернизация – бюджетът там е 381,7 млн., като максималният размер на субсидията за един кандидат е 500 хил. лв. Ето и какъв тип проекти ще бъдат подпомагани:

* за съхраняване на животински и растителен торов отпадък, минерални торове;

* производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление, включително и проекти за преработка на биомаса;

* преработка на отпадъчни суровини от селскостопански продукти, използвани за собствено потребление;

* прилагане на прецизно земеделие;

* автоматизиране и роботизиране на производствените процеси;

* превенция на екстремни прояви на неблагоприятни метеорологични явления;

* мобилни кланични пунктове;

Покупка на софтуер и/или хардуер за събиране, обработка и анализ на данни и информация от различните фази по отглеждане, производство, съхранение и продажба на селскостопански продукти;

В направление 2 „Инвестиции в центрове за подготовка и предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци”, където бюджетът е 18 млн. лв., помощта ще се насочи за изпълнение на 12 проекта за:

* изграждане/реконструкция на център и инфраструктура за събиране, подготовка за предлагане на пазара (почистване, сортиране,

* опаковане/пакетиране, етикетиране и др.) и съхранение на плодове и зеленчуци;

* оборудване/съоръжения за отделните фази на подготовка на продукцията за продажба (приемане, сортиране, калибриране, почистване, пакетиране/опаковане, етикетиране и др.);

* оборудване/съоръжения за складиране и съхранение на продукцията (включително за охлаждане, замразяване, сушене, техника за складиране, бокспалети, каси/щайги за многократна употреба и др.);

* техника за транспортиране на продукцията и др.

Зам. министър Събев с подробности по ПВУ

Други 5 млн. лева са заделени за третото направление за „Инвестиции за изграждане и реконструкция на оборудване на животновъдни обекти за отглеждане и преценка на мъжки разплодни животни”. Ще бъде насърчавано развъдно-подобрителната дейност при едрите и дребни преживни животни (ЕРД и ДРД), за отглеждането на качествени мъжки разплодни животни с ценни наследствени, биологични и стопански качества, като един от съществените фактори за постигане на бърз генетичен прогрес.

В направление 4 „Инвестиции, свързани с ефективно използване на водата са заделени 119,7 млн. лв., като максималният размер на субсидията на един бенефициент ще бъде 650 000 лева. С този бюджет ще се съфинансират проекти за изграждане на:

* поливни системи в стопанствата, включително инсталации за дъждуване, системи за капково напояване и други системи за ефективно използване на водния ресурс в процеса на напояване;

* инсталации за пречистване и рециклиране на отпадни и входящи води, и за повторно използване на води;

* оборудване/съоръжения за прилагане на иновативни технологии за пестене на вода;

* съоръжения за съхраняване на вода - резервоари, цистерни и др.;

* системи за автоматизирано напояване, включващи цифрови и роботизирани решения.

Освен проекта за Фонда има втори проект, който е за „Дигитализация на процесите от фермата до трапезата”. Той е с бюджет от 23,9 млн. лева, като средствата ще се използват за създаване на Електронната информационна система в земеделието (ЕИСЗ) с пет модула, чрез които ще се електронизират информационните потоци, свързани с административната дейност и с предоставяните на земеделските стопани услуги.

Първият модул е за употребата на препарати за растителна защита (ПРЗ) и торове. Чрез него ще даде възможност на контролните органи да разполагат в реално време с информация за количеството употребени ПРЗ и торове от земеделски стопани, по култури, по видове ПРЗ и торове. Чрез цифровизиране на системата за поддържане на дневниците за растителна защита и торове ще се въведат индикатори за контрол за употребата на ПРЗ и торове, с което ще се подпомогне отчитането на националния принос за постигане на заложените европейски цели. Наличието на индикатори и актуална информация за употребата на ПРЗ и торове на ниво стопанство ще дава възможност за предприемане на адекватни мерки за стимулиране на земеделските производители за изпълнение на ангажименти, свързани с околната среда.

Вторият модул е за контрол на употребата на антимикробни ветеринарномедицински препарати (ВМП). Ще се извършва автоматична оценка и категоризация на даден животновъден обект на базата на обема на употребените антимикробни средства. Изграждането му включва разработване на уеббазирана платформа, позволяваща електронно издаване на рецепта и получаване на справки по отношение на количествата употребени антимикробни продукти, разпределени по видове животни, активна субстанция, ветеринарномедицински анатомотерапевтичен код и др.

Освен употребата на антимикробни ВМП модулът ще позволява вписване и проследяване на вноса, производството, търговията и съхранението на по-широк кръг ветеринарномедицински продукти.

Третият модул е за проследяване на продуктите „От ферматадо трапезата“. Храните ще бъдат проследявани на всички етапи по агрохранителната верига – от първичното производство до крайното потребление на принципа на уникален идентификационен код (QR код, баркод или др.) - с цел информираност на потребителите и стимулиране производството на качествена и достъпна храна. Той ще събира и съхранява централизирано данните от производители, вносители, дистрибутори, търговци на едро и дребно, ще проследява движението по логистичната верига и ще предоставя коректна и проверена информация на всички участници в процеса, както и на контролните органи във връзка с производството, транспорта, проследяването на сигурността на доставките и условията на съхранение на хранителните продукти.

Четвъртият модул е „Платформа за онлайн обучение и консултации“ – важен е земеделските производители, които ще получават информация, свързана с въвеждане на съвременни технологични и екологични решения в техните стопанствата. През тази платформа ще бъдат организирани уебинари и обучения по важни за фермерите теми. Системата за уебинари ще поддържа възможност за връзка през мобилно приложение, настолен компютър или телефон. Платформата ще съдържа и актуална информация за култури, сортове растения и породи животни, добри земеделски практики и технически решения за прецизно земеделие.

Петият модул е за създаване на Мрежа за комуникация от полеви сензори и сензори за дъжд – тя ще осигурява данни за почвената влага, температурата на въздуха и почвата и количество на валежите в земеделските земи. Тя ще дава достъп на фермера до най-важната информация за развитието на посевите в стопанството с оглед оптималното планиране на агротехническите мероприятия и вземането на адекватни управленски решения.

Между 700 и хиляда проекти ще получат субсидии за напояване, ВЕИ и екологична модернизация
8082
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Решения на Министерския съвет
Актуализирани са плановете за водите в 4-те басейнови района
Втора част от поредицата
Ставки за обвързаната подкрепа за високопланински овце и кози – промени в Стратегическия план
Първа част
ЕК одобри вторите промени в Стратегическия план – начало на поредица
Правителството прие програма за принос към целите на Стратегията „От фермата до трапезата" до 2030 г."
Проучване на ЕК обхваща целите на 19 страни от ЕС до 2027 година
Стратегически планове залагат значителен потенциал за борба с климатичните промени
125 млн. лева по украинската помощ ще бъдат изплатени до края на месеца
4 приема по Стратегическия план за над 860 млн. лева отваря МЗХ през 2025 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини