През идните дни започва прибирането на реколтата от тикви. В софийското село Кубратово се намира стопанството на семейство Борисови. Петима души са посветили времето и усилията си в отглеждането и пазарната реализация на сорта Бяла кестенова, която прибират от общо 11 декара. С това се занимават от 8 години и са затворили изцяло бизнесцикъла – от отглеждането до пазарната реализация.
„Решенията за фирмата се взимат общо. Във всеки момент всеки един от нас може да замести другия в работата“, разказва Димо Борисов, когото срещам на фермерския пазар „От нашата ферма – с любов за вас!“ пред министерството на земеделието и храните.
Милкана от Смилян: Направете стандарт за семейните ферми – те пазят традициите ни!
„Миналата година прибрахме около 40 т от 11 дка, тази очакваме по-добра реколта, въпреки че нямам поливни системи. Други години сме имали по-дълги периоди на засушаване, но това лято не беше така, климатът беше умерен “, посочва Борисов. Той обяснява, че тиквата е култура, която не обича много дъжд, не се нуждае от растителна защита или допълнително поливане. Има отделни тикви със забележки поради мана, но като цяло не се налагат пръскания, споделя стопанинът.
„Отглеждането на тикви има специфики. Всяка година научаваш нещо ново. Правим всичко на ръка – от саденето през прекопаването, при брането си помагаме с трактора, минаваме между редовете“, разказва Борисов. Не е необходима хладилна техника за съхранение на реколтата и от октомври до март тиквата остава годна за консумация. „Почти всяка година имаме брак,“ уточнява фермерът. Самият той е възпитаник на Спортната академия в София, както и дипломиран бакалавър по „Политология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Всяка сряда на традиционния фермерски пазар пред МЗм семейството предлага печена тиква на големи парчета с натурален вкус и в чаши с гарнитура от мед и орехи. Цената на тиквените специалитети, които предлагат, не се е променила в сравнение с миналата година, но увеличените разходи за електричеството, горивата и работна ръка неминуемо ще бъдат отразени и в крайната цена за потребителите. „Ще има някакво увеличение на цените, но няма да бъде голямо“, коментира фермерът и добавя, че по време на пандемията от Covid-19 е имало отлив на клиенти, но сега те отново се завръщат на пазара.
Производството на тикви и кратуни в страната през 2020 г. възлиза на 13 700 тона, което може да се сравни с малко над 10 хил. т през 2019 г. Отглеждането на открити площи през 2020 г. се осъществява на 1751 хектара, докато година по-рано площите са 1235 ха. Средният добив се повишава от малко над 8 т/ха през 2019 г. до над 9 т/ха година по-късно. Производството на тикви за семе скача с 200%, като в края на периода възлиза на 183 т, добити от 190 ха при среден добив от 963 кг/ха.
Есенни специалитети от чужбина
Гигантът Starbucks обяви рекордни седмични приходи в САЩ, след като в края на август представи своето есенно меню. Изпълнителният директор на базираната в Сиатъл компания посочи, че периодът е бил най-добрият по продажби в 51-годишната история на Starbucks, предаде телевизия СиеНеН”. Като основни причини се посочват както нарасналия с 25,7% седмичен трафик на клиенти, така и повишената с 4% цена на специалитетите с тиква в сравнение със същия период на предходната година. Есенното меню на веригата кафетерии в САЩ включва два нови продукта с тиква – пикантно тиквено лате и тиквен крем.
Лилия Александрова