Начало » Хоби земеделие » Малката градина
31.07.2022 г.

Защо изсъхва патладжанът и как да се справим с проблема

Защо изсъхва патладжанът и как да се справим с проблема

Сериозен проблем при отглеждането на патладжан е изсъхване на растенията, което означава загуба на реколта. Всичко започва с пожълтяване, увяхване, а по-късно и постепенно изсъхване на листата. Независимо от сравнително лесния начин на отглеждане, съществуват редица причини, които могат да доведат до загуба на растения – неправилни грижи, вредители и болести.

Неправилна грижа за растенията

Не е трудно да се разбере, че причината за увяхването и пожълтяването на листата са грижите за растенията – не са осигурени комфортни условия. Патладжанът, както и всяка друга култура, за бърз растеж и плододаване се нуждае от определени хранителни вещества. Ако листата по време на вегетацията започнат да избледняват и губят цвят, това означава, че има недостиг на хранителни елементи. Патладжанът е култура, която се нуждае от азотно подхранване след засаждане на постоянно място, но с мярка (1 кибритена кутийка на 10 л вода) – не бива да се прекалява, защото това ще забави значително плододаването. Когато почвата е изтощена, тогава подхранването на растенията с комплексен тор е задължително. Важни микроелементи за патладжана са желязото и калция, чийто недостиг води до изсъхване на листата, започвайки от върховете им, а при недостиг на бор – заедно с листата изсъхват и завръзите.

Полезни съвети за избавяне от горчивината в краставиците

Листата на патладжана съхнат и от недостиг на влага. Поливането трябва да е умерено, но достатъчно. Препоръчително е да се полива рано сутрин или вечер, когато слънчевите лъчи не падат директно върху растенията. Капките вода, които падат върху листата, ако останат върху тях, се превръщат в своеобразен вид лещи. Те пропускат слънчевите лъчи и могат да станат причина за изгаряне на листата и стъблата.

Преполиването също не е желателно, защото води до пожълтяване и загниване на кореновата система от излишната влага.

Дълбочината на омокряне на почвения слой при поливане трябва да бъде около 10-15 см, защото кореновата система е разположена близо до повърхността. Възможно е почвата да е силно уплътнена от поливането и да не пропуска достатъчно вода. Периодичното разрохкване на дълбочина не повече от 5-7 см ще облекчи водо- и въздухопроницаемостта на повърхностния слой. Тази операция трябва да се прави много внимателно, защото при нараняване на кореновата система растението ще насочи всички ресурси към нейното възстановяване, а надземната част също ще пострада.

В горещите летни дни листата пожълтяват и изсъхват от високите температури и сухия въздух. Тогава растенията се нуждаят от повече вода и леко покритие в най-горещите часове на деня. Силното слънце остава по листата петна от изгаряне. Когато въздухът е много сух, тогава между поливанията се практикува освежаващо пръскане на надземната част на патладжана, защото при недостиг на въздушна влага изсъхват цветните пъпки и завръзите.

Вредители

Паяжинообразуващите акари обикновено повреждат долните листа, а листните въшки – горните. Тези вредители се размножават особено интензивно в топло и сухо време. Вредителите се хранят със соковете на растенията и ги изсушават.

Народните средства почти не помагат при наличие на вредители. Срещу акарите може да се използва: Акрамайт 480 СК (карантинен срок 1 ден), Валмек (карантинен срок 3 дни), Тиовит Джет 80 ВГ, колоидна сяра и други, а количествата са по предписание на производителя. Карантинните срокове на препаратите са важни предвид етапа, на който се появяват вредителите. Тепеки е подходящ препарат срещу листните въшки и има карантинен срок 1 ден – спира храненето им, подходящ е за крайните фази на развитие на растенията. Могат да се използват и широкоспектърни препарати – Дека ЕК, Моспилан и др.

Фузарийно увяхване

Сериозен проблем е развитието на фузарийно увяхване при патладжана – гъбична болест, появяваща се на всички фази на развитие, но най-често по време на цъфтеж. Установява се бързо, защото на отделни стъбла или на целия храст листата увяхват, а само след известно време изсъхват целите растения. Невъзможно е да се спасят болните растения – те трябва да се отстранят с пръстта около корените и да се изнесат извън участъка.

Източник на инфекцията са заразени семена, почва и растителни остатъци.

За предотвратяване на тази инфекция патладжан не трябва да се отглежда повторно на същото място, както след картофи и домати.

Най-добрите предшественици са зеле, моркови, бобови култури, лук и чесън.

За щастие, фузарийното увяхване при патладжана се проявява сравнително рядко и дори да унищожи част от растенията, това няма да даде отражение върху добива на останалите. Болестта изсушава не само листата, но и цялото растение. Ако поне част от реколтата е наближила или достигнала етап на техническа зрелост, тогава може да се спаси, като се отстранят долните увехнали листа (увяхването започва от долните листа).

Профилактиката се свежда до:

– спазване правилата на сеитбооборот;

– обработка на семената с фунгициди преди засяване;

– дезинфекция на градинските инструменти;

– изнасяне и унищожаване на растителните остатъци;

– отглеждане на сортове, устойчиви на фузарийно увяхване.

Защо изсъхва патладжанът и как да се справим с проблема
23426
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Влияние на светлината върху покълването на семената
Класическо кьопоолу
Туршия от патладжани със зеле
Консерва патладжани по балкански
За зимата
Мариновани пържени пиперки и патладжани
Туршия от патладжани
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини