По искане на държавите-членки на ЕС, на 27 юли Европейската комисия прие временна краткосрочна дерогация от правилата за сеитбооборота и поддържането на непроизводителните зони от обработваемата земя като угари например. Тази мярка, чието въздействие ще зависи от избора, направен от държавите-членки и земеделските производители, ще увеличи максимално производствения капацитет на ЕС за производството на зърно и селскостопански продукти, съобщиха от ЕК и сайта аг-прес.
Глобалната продоволствена система е изправена пред сериозни рискове и несигурност, произтичащи по-специално от войната в Украйна, където проблеми със сигурността на храните също могат да възникнат в близко бъдеще.
Дерогацията за обработка на угарите и ротацията на културите ще важи до 2023 г. и е свързана с глобалните опасения за продоволствената сигурност, произтичащи от агресията на руската армия срещу Украйна. Така че върху угарите може да се сеят културите, обикновено предназначени за храна на животни като нвапример царевица и соя.
Решението се обмисляше няколко месеца
Комисията остава твърдо ангажирана с постигането на целите на Зелената сделка. Предложението предвижда държавите-членки, които се възползват от дерогациите, да насърчават екосхемите и агроекологичните мерки, предвидени в техните стратегически програми в рамките на общата селскостопанска политика (ОСП). Дългосрочната жизнеспособност на нашата хранителна система е фундаментална за гарантиране на нашата продоволствена сигурност.
Важността на екологичните стандарти за добри селскостопански и екологични практики имат за цел да се запази почвеният потенциал и да се подобри биоразнообразието във фермите, с оглед на дългосрочната жизнеспособност на сектора, както и за поддържане на потенциала за производство на храни.