Начало » Важно за фермера » Гори и екология

Прилагат всички възможности за дерогация при зелените изисквания от решението на ЕК

Фермерите трябва да защитят природните ресурси и биоразнообразието
Синор.БГ / 16.04.2022 г.
Прилагат всички възможности за дерогация при зелените изисквания от решението на ЕК

В България ще се приложат всички възможности за дерогации при зелените изисквания за Кампания 2022, които са предвидени в решението на Европейската комисия, съобщиха от Дирекция „Връзки с обществеността и протокол” в министерството на земеделието.

Оттам припомнят, че с цел предприемане на мерки за увеличаване на производствения потенциал в Европейския съюз бе прието Решение за изпълнение (ЕС) 2022/484 на ЕК с възможности за предвиждане на дерогации от Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета и от Делегиран регламент (ЕС) № 639/2014 на ЕК по отношение на изпълнението на определени условия, свързани със зелените директни плащания за Кампания 2022.

1. Чрез дерогация от член 44, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 1307/2013, за целите на изискването за диверсификация – земята, оставена под угар, ще се счита за отделна култура, дори ако тази земя е била използвана за паша или от нея е прибрана реколта за производствени цели или е била обработвана.

2. Чрез дерогация от член 45, параграф 2 от Делегиран регламент (ЕС) № 639/2014, земята, оставена под угар, ще се счита за екологично насочена площ в съответствие с член 46, параграф 2, първа алинея, буква „а” от Регламент (ЕС) № 1307/2013, дори ако тази земя е била използвана за паша или от нея е прибрана реколта за производствени цели или е била обработвана.

3. Чрез дерогация от член 45, параграф 10б от Делегиран регламент (ЕС) № 639/2014, когато на площта, декларирана като угар за целите на екологично насочена площ е използвана за паша или от нея е прибрана реколта за производствени цели или е била обработвана – за нея няма да важи забраната за използване на продукти за растителна защита. За площите с биологично производство се прилагат изискванията на Регламент (ЕС) 2018/848 относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти.

Предложените изключения за 2022 г. са насочени към стимулиране на земеделските стопани да използват целия наличен капацитет за производство на храни и фуражи. С цел изпълнение на целите на зелените изисквания в пълна степен при използването на дерогациите от земеделските стопани следва да бъдат предприети всички необходими мерки за осигуряване на достатъчна защита на качеството на почвите, качеството на природните ресурси и биологичното разнообразие, както и необезпокояването на дивите птици в рамките на земеделските земи в периода на гнездене.

Прилагат всички възможности за дерогация при зелените изисквания от решението на ЕК
7189
 

Последни материали
Виж
„Медобор“ в Чирпан – празник на меда, традициите и пчеларския труд
Съвети за градинаря
Влияние на хранителната среда за хлорозата по разсада
Унищожават над 86 000 яйца без произход намерени при проверка в Харманли
Считат се за безопасни
Мигранти от 7 държави извън ЕС ще могат да влизат с облекчена процедура
Одобрени проекти
ДФЗ преведе 6,8 млн. евро по рибарската програма
Бюджетът за тази година е неприет
171 розопроизводители ще получат помощта Де минимис някога през 2026 г.
Свързани материали
Виж
Методологии
Фермерите ще доказват спестените въглеродни емисии по нов стандарт на ЕС
Какво реши аграрната комисия
Парламентът даде зелена светлина на промени в Закона за подпомагане на земеделците
Примери от стопанства в Италия
Как софтуерната платформа на Сентек помага на фермерите да пестят вода и торове?
Аграрната комисия няма заседания
Важен закон за фермерите под въпрос заради бездействие в парламента
За да не станат скакалците напаст!
Становище
WWF предупреждава: „Опростяването“ на законите на ЕК застрашава природата и здравето
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини