За кабинета в оставка днес е изключително натоварен ден по отношение на земеделския сектор, тъй като браншът за първи път ще обсъжда забележките на Европейскато комисия (ЕК) по Стратегическия план за развитие на земеделието до 2027 г. Днес от 11 часа започна онлайн заседанието на Комитета по наблюдение на ПРСР 2014-2020 г., където в последната точка от дневния ред е включено и обсъждането на изключително важните коментари, посочени от Еврокомисията за българския проект.
В няколко поредни текста Синор.бг ви запознава с тези забележки, които са съществени. Самите фермери също изразяват силни критики по някои от съществените интервенции, защото Стратегическият ни план изобщо не е съобразен с тежката криза, засегнала и земеделския бранш през последните две години. Неслучайно повечето представителни браншови организации, които участват и мониторинговия комитет, днес ще представят позициите си по забележките на ЕК. И тези позиции се припокриват с голяма част от препоръките, отразени от експертите в Брюксел.
ЕК приканва България да повиши фермерските доходи
Ще припомним също, че днес друга част от браншовите организации, които не членуват в мониторинговия комитет, се събират на форум в Стара Загора, където са решили да изразяват и своите мнения по Стратегическия план и коментарите на ЕК по него.
Журналистическата гилдия обаче, която не е поканена да присъства нито на Комитета по наблюдение, нито на земеделския форум, отново се пита защо фермерите в България винаги трябва да са разделени, когато трябва да обсъждат бъдещето си. И защо администрацията не се погрижи обществените обсъждания по Стратегическия план да бъдат наистина публични? А иначе, Европейската комисия неколкократно обяви пред правителствата на ЕС как бъдещата Обща селскостопанска политика трябва да стане обществено достояние. Защото онези милиарди евра от европейските фондове, които се дават като субсидии на фермерите, са заработени от частния бизнес, произвеждащ във всички подсектори на икономиката, и от гражданите на всичките 27 държави-членки. И е време отговорните хора в Министерството на земеделието да престанат с пренебрежителното си отношение към журналистите, защото тяхната първа и основна задача е да информират българската общественост къде ще отиде част от бюджета на ЕС през следващия програмен период. И дали българските зеленчцуци ще останат на трапезата, или ще изчезнат - поради необмислената политика в подпомагането на отделните подсектори!
Екатерина Стоилова