Начало » Новини » Коментари
06.01.2025 г.

Индикативен график за приемите по Стратегическия план за 2025 година

Одобрена
Индикативен график за приемите по Стратегическия план за 2025 година

sinor.bg

Министерството на земеделието и храните обяви индикативният график на 19-те приема по Стратегическия план, които ще бъдат открити през 2025 година. Графикът е одобрен от Комитета по наблюдение, като са възможни и отклонения от него, в рамките на годината.

Първият прием се открива в периода януари-април - проекти за инвестиции в неселскостопански дейности в селските райони (II.Г.3), където бюджетът е в размер на 46 756 925 евро, от които 12 000 000 евро за земеделски стопани за инвестиции в диверсификация, разнообразяване на техния труд и в неземеделски дейности. По тази интервенция кандидатстват фермери от селски общини, в които няма населено място с население над 30 000 души.

Тъй като приемът ще протече минимум за 90 дни, то затова и индикативно се смята, че най-късно трябва да започне на 1 февруари. Финансовата помощ за всеки проекти е в размер до 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи, като минимяалната субсидия е 15 000 евро, а максималната - 400 000 евро.

В същия период ще се проведе прием, които са насочени към развитие на занаяти - 3 милиона евро.

Вторият прием ще се открие в периода януари – февруари и е за интервенцията ( II.Г.5) - инвестиции в инфраструктура за напояване.

Ще се подпомагат инвестиции в материални и нематериални активи за реконструкция и модернизация на съществуваща инфраструктура за напояване, използвана само за селскостопански цели и разположена извън земеделските стопанства. Бюджетът е 10 милиона евро и по него могат да кандидатстват юридически лица, учредени и регистрирани по реда на Закона за сдружения за напояване. Финансовата помощ е в размер до 100% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Минимално се отпускат 15 000 евро, аксимално - 1 000 000 евро.

Други 90 милиона евро се заделят отново по същата интервенция за II.Г.5 - Инвестиции в инфраструктура за напояване. Парите обаче ще се дават за ремонти на инфраструктурата от „Напоителни системи“ ЕАД и за проекти, направени от „Земинвест“ ЕАД. Минималната стойност на 1 проекти е 15 000 евро, максималната - до 5 000 000 евро.

От януари до март ( в продължение на 60 дни) ще се отвори и приемът по интервенция (II.Ж.5)) „Изпълнението на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие Специфична цел 8. Подкрепата за ВОМР/ЛИДЕР е наочена към интегрирани и многосекторни стратегии за местно развитие, основани на характеристиките на конкретната територия и разработени въз основа на местните потребности и потенциал.

Общо заделените средства са в размер на 738 665 550 лв., от които:

СПРЗСР – 556 743 191 лв. (75% от общия бюджет на подхода ВОМР) и допълващо финансиране от:

ПРЧР – 74 281 873 лв. (10% от общия бюджет на подхода);

ПКИП – 55 967 762 лв. (8% от общия бюджет на подхода);

ПО – 35 187 498 лв. (5% от общия бюджет на подхода);

ПОС – 16 485 225 лв. (2% от общия бюджет на подхода).

Кандидатстват Местни инициативни групи МИГ с одобрени за финансиране от УО на СПРЗСР стратегии за ВОМР, за дейности по управление, мониторинг и оценка на стратегията и нейното популяризиране (чл. 34, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС) 2021/1060).

Подходът ВОМР/ЛИДЕР се прилага на териториален принцип на подрегионално ниво – ниво община, част от община или група от съседни общини, с обхват на населението между 10 000 и 150 000 жители. Подходът се прилага на територията на цялата страна (включително селските райони и териториите със специфични характеристики, определени в Националната концепция за пространствено развитие за периода 2013 – 2025 г.) с изключение на градовете с население над 30 000 жители, в техните строителни граници. За една и съща по обхват територия се одобрява една стратегия за ВОМР/ЛИДЕР, като подпомагането по ЕЗФРСР е задължително. Всяка МИГ включва в състава си най-малко една община от селските райони.

Таванът на проектите са следните - за местните инициативни групи с население до 15 000 жители (включително) до левовата равностойност на 2 300 000 евро.

За местни инициативни групи с население над 15 000 жители до левовата равностойност на 3 000 000 евро.

Максималният размер на допустимите разходи за един проект към стратегия за ВОМР, който може да бъде предоставен на бенефициент е в размер на левовата равностойност на 200 000 евро.

Следващият прием е през цялата година - за интервенцията (II.И.2.) - „Професионално обучение и придобиване на знания“, които ще се организират от НССЗ. Бюджетът е 10 милиона евро и ще се подпомагат от институции в системата на професионалното образование и обучение, съгласно ЗПОО, които имат право да провеждат обучение по професии от професионални направления; висши училища; организации с валидно разрешение за провеждане на обучение за придобиване на правоспособност за работа с техника по ЗРКЗГТ; научни институти и опитни станции; НССЗ и съветници, одобрени за подпомагане по интервенция „Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет";, от браншови организации и др. Те ще провеждат:

- Курсове за придобиване на квалификация по професия или по част от професия, съгласно изискванията на Закона за професионалното образование и обучение (ЗПОО);

- Курсове за повишаване на квалификацията, съгласно изискванията на Закон за висшето образование;

- Специализирани курсове за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника;

Информационни семинари за повишаване на знанията по конкретни теми, насочени към постигане на специфичните цели и идентифицираните потребности в Стратегическия план.

Организациите трябва да имат валидно удостоверение за регистрация, издадено от министъра на земеделието при условията и по реда на Наредба № 12 от 22 април 2009 г. за условията и реда за придобиване и отнемане на правоспособност за работа със земеделска и горска техника (Наредба № 12 от 2009 г.) или Наредба № 1 от 15 февруари 2019 г. за условията и реда за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника и условията и реда за издаване на удостоверение за регистрация на учебни форми за тяхното обучение (Наредба № 1 от 2019 г.). Интервенцията се прилага на територията на цялата страна, като одобрените разходи трябва да са до 511 299 евро (1 000 000 лв.)

От юли до септември ще бъде открит приемът по интервеннцията (ІІ.Г.11) - Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития . Бюджетът е 5 милиона евро, като допустими кандидати са физически лица, еднолични търговци и юридически лица собственици на горски територии. Парите ще се отпускат за създаване, подобряване и поддръжка на противопожарна инфраструктура – бариерни прегради, лесокултурни прегради, противопожарни просеки, минерализовани ивици и санитарни ивици; изграждане/подобряване на водоизточници за нуждите на опазването и защитата на горите от пожари; закупуване на комуникационно оборудване и средства за откриване и наблюдение на горски пожари, вредители и болести; изграждане и подобряване на пътища за движение на противопожарни автомобили; закупуване на лабораторно и мониторингово оборудване за лесозащитните станции.Кандидатите могат да са още местни поделения на вероизповеданията собственици на горски територии; общини собственици на горски територии; лесозащитни станции. Максималната субсидия за проект ще бъде 400 000 евро и ще покрива 100% от разходите.

От февруари до април ще има прием по интервенцията (ІІ.Г.13) - „Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“. Бюджетът е в размер на 6 милиона евро и ще се отпуска за изграждане и оборудване на наблюдателни пунктове за борба с незаконното транспортиране и преработка на дървесина; за покупка на информационно и телекомуникационно оборудване и средства за наблюдение и противодействие на незаконните посегателства над горските и дивечови ресурси. Допустим кандидат е Изпълнителната агенция по горите, регионалните дирекции по горите и дирекциите на природни паркове. Приемът ще се отвори в размките на 60 дни, а максималният размер на субсидията за 1 проект ще бъде 300 хил. евро.

Между юни и август е планиран двемесечен прием на проекти по интервнецията за II.Г.10 – Залесяване и възстановяване на горите. Възстановяване на пострадали от горски пожари и катастрофични събития гори, възстановяване на защитни горски пояси. Бюджетът е в размер на 11, 7 милиона евро. Допустими кандидати са физически лица, еднолични търговци, юридически лица собственици на земеделски земи, неземеделски земи и горски територии; местни поделения на вероизповеданията собственици на земеделски земи, неземеделски земи и горски територии; общини собственици на земеделски земи, неземеделски земи и горски територии; държавни предприятия по чл. 163 от Закона за горите (ЗГ) управляващи неземеделски земи и горски територии.

Максималният размер на подпомагането за 1 проекте 800 хил. евро, покриващ 100 процента от разходите.

Между август и октомври ще бъде открит още един прием – за общинските проекти по интервенцията (II.Г.6) „Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони“. Допустимите проекти са за:

1. Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръженията и принадлежностите към тях;

2. Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи общински пътища и съоръженията и принадлежностите към тях;

3. Изграждане, реконструкция и/или рехабилитация на водоснабдителни системи и съоръжения в агломерации с под 2000 е.ж. в селските райони;

4. Реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общинска образователна инфраструктура с местно значение в селските райони;

5. Реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общински сгради, в които се предоставят обществени услуги, с цел подобряване на тяхната енергийна ефективност, вкл. и дейности за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствени нужди;

6. Изграждане и/или обновяване на площи за широко обществено ползване, предназначени за трайно задоволяване на обществените потребности от общинско значение;

7. Изграждане, реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на спортна инфраструктура.

8. Реконструкция, ремонт, реставрация, закупуване на оборудване и/или обзавеждане на обекти, свързани с културния живот.

Ще бъдат подпомагани проекти в общини, в които няма населено място с население над 15 000 души. Финансовата помощ е в размер на 100%, като за 1 проект максималната стойност не трябва да превишава 3 млн. евро.

За интервенцията (II.Г.1.1.) - Инвестиции в земеделските стопанства насочени към опазване на компонентите на околната среда бюджетът е 65 милиона евро. Тя обединява старите мерки Агроекология и климат и биофермерство. Ще се подпомагат дейности, свързани с:

- прилагане на биологично производство - създаване на трайни насаждения, включително разсадници, по биологичен начин и изграждане/ремонт/реконструкция и оборудване на животновъдни обекти за отглеждане на животни по биологичен начин; в т.ч.

- инвестиции в материални и/или нематериални активи за прилагане на технологиите на прецизно/интелигентно/цифрово земеделие;

- размножаване и поддържане на генофонда - изграждане/ремонт/реконструкция и оборудване на животновъдни обекти за отглеждане и развъждане на животни от местни (автохтонни) породи;

- инвестиции за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствено потребление за нуждите на земеделските стопанства;

- инвестиции, насочени към надвишаване на изискванията за хуманно отношение към животните и повишаване на биосигурността.

В периода ноември 2025 до януари 2026 година ще се отвори прием по интервенцията (II.Г.2) “Инвестиции за преработка на селскостопански продукти. Бюджетът е левовата равностойност на 175 милиона евро. Покриват се инвестиции в материални и нематериални инвестиции за: изграждане, придобиване и модернизиране на сгради и други недвижими активи необходими за производството и маркетинга, инсталиране на нови машини и оборудване, съхранение, преработка, пакетиране, охлаждане, замразяване и сушене с цел запазване качеството на продукцията и суровината, специализирани транспортни средства за превоз на суровини и/или готова продукция, внедряването на системи за управление на качеството, производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствено потребление, постигане съответствие със стандартите на Общността, включително пречиствателни съоръжения, софтуер, свързан с преработвателната дейност, оборудване на съоръжения за съхраняване или оползотворяване на различни отпадъчни суровини от селскостопански продукти получени в резултат на извършваната преработка, оборудване на съоръжения за съхраняване на отпадни води, включително инсталации за пречистване на отпадъчни води в преработката и маркетинга. Допустими кандидати са земеделски стопани, преработватели на селскостопански продукти и групи и организации на производители.

Максималният размер на допустимите разходи за индивидуален кандидат е до 2 000 000 евро и 2 500 000 евро за кандидати група/организация на производители;

Общият максимален размер на допустимите разходи за интервенция ІІ. Г.2 и ІІ. Г.2.1 за един кандидат за периода на прилагане на интервенциите е до 3 000 000 евро;

За проектни предложения свързани с преработка на продукти от приложение № І от ДФЕС в продукти извън приложение № І от ДФЕС или памук в съответствие с Регламент (ЕС) 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis, финансовата помощ не може да надхвърля 300 000 евро.

Между април и юни 2025 година ще бъде отворен приемът на проекти по интервенцията (II.Г.7) Запазването на духовния и културния живот на населението в селските райони. Бюджетът за нея еи в размер на 72,5 милиона евро. Инвестициите, допустими за подпомагане в рамките на интервенцията трябва да са свързани с възстановяване, реставрация, ремонт или реконструкция на сгради с религиозно значение, дейности по вертикалната планировка и подобряване на прилежащите пространства, в т.ч. закупуване и доставка на оборудване.

Допустими кандидати са местни поделения на вероизповеданията, които следва да са: признати за юридически лица по силата на чл. 10 от Закона за вероизповеданията (ЗВ) или регистрирани като юридически лица съгласно чл. 20 от ЗВ. За 1 проект максимално ще се покриват на 100% до 400 хил. евро.

Последните два приема са за консултански проекти. Първата интервенция е по (II.И.1.) с бюджет от 4 млн. евро - Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет – за подпомага се предоставяне на индивидуални съветнически услуги във вид на съветнически пакети. Ще се изпърлнява от НССЗ.

Втората интервенция също е в размер на 4 млн. евро по II.И.1. - Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет, но ще се използва за новосформирата система за знания и иновации (АКИС, илиAKIS) към НССЗ.

Ще се подпомагат дейности, свързани с разширяване на капацитета за предоставяне на съветнически услуги на малки земеделски стопанства и на нови или млади земеделски стопани. Тези дейности включват:

-Предоставяне на съвети на много малки земеделски стопанства, малки земеделски стопанства и млади земеделски стопани;

-Организиране на информационни събития в т.ч. за представяне на иновации за много малки земеделски стопанства, малки земеделски стопанства, нови или млади земеделски стопани в различни населени места;

-Посещение на много малки земеделски стопанства, малки земеделски стопанства, нови или млади земеделски стопани за разясняване на условията за кандидатстване по интервенциите, включени в Стратегическия план и за предоставяне на други съвети, свързани с дейността им; Подпомагане на укрепването на AKIS на регионално ниво.

Индикативен график за приемите по Стратегическия план за 2025 година
2899
 

Последни материали
Виж
За 3 месеца бе преодоляно изоставането от началото на годината
Доставките на мляко във Великобритания нараснаха през ноември
БАБХ с инициатива за справяне с безконтролно пуснатите селскостопански животни
Допълват правилата за етикиране на меда
Ограничения натиснаха доставките на слънчоглед, пшеница и царевица за общността
Износът на мед от Украйна за ЕС нарасна като количество и стойност
Предстоящо
На 15 януари ще има дискусия по чувствителни теми за достъпа до пазара
Европейският институт за иновации
EIT: Дигиталните данни в земеделието да не се монополизират от големите ферми
Свързани материали
Виж
Индикативен график
Започва прием на проекти на фермерските групи и организации
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Индикативен график
Над 1,6 млрд. лв. ще се отпуснат за подкрепа на млади и нови фермери до края на годината
Качен е на страницата на ДФЗ
В индикативния график няма точна дата за плащанията по СЕПП
Получателите са основно държавни институции
Индикативната програма за ПРСР през 2023 г. почти изключва фермерите
Зелените плащания ще се преведат за Великден
На 10 март фермерите се сдобиха с график за плащанията по Кампанията 2022
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини