Начало » Пазари » Зърно
19.05.2022 г.

Търговията със зърно все повече се превръща в политически инструмент

Търговията със зърно все повече се превръща в политически инструмент

Само допреди няколко седмици анализаторите коментираха, че рекордният индийски износ на пшеница в значителна степен ще  компенсира спада в експортния потенциал на Украйна през 2022/23 г.. На 21 април  Международният съвет по зърното прогнозира, че през новата маркетингова година добивът от пшеница в Индия ще достигне рекордните 111,3 млн.т, а  износа – 9,5 млн.т , в сравнение с предишния рекорден показател  от 7,9 млн.т през текущия сезон и само 2,4 млн.т през 2021/21 г.  В началото на  април в търговските среди дори се говореше, че индийският експортен потенциал може да надхвърли 10 млн. т  и дори 11 млн.т. Климатичният фактор обаче коригира тези оптимистични прогнози. Април 2022 г. в Индия беше най-горещият месец от 1901 г. насам, като рекордната жега удари основните щати, произвеждащи пшеница, Пенджаб, Утар Прадеш и Мадхя Прадеш. Официалната оценка за размера на новата реколта през миналата седмица се срина до 105 млн.т  и попари надеждите за увеличение на износа.

В края на миналата седмица индийското правителство издаде указ за забрана на износа на пшеница от страната, което предизвика истинска ценова експлозия на зърнените пазари от двете страни на Атлантическия океан.

В понеделник 16 май, в рамките само на един ден, вследствие на индийската забрана за износ, цената на юлския контракт пшеница на борсата в Чикаго се покачи с драстичните 25,75 долара, до най-високите стойности от два месеца насам до $458,39/т. На 17 май  пшеницата в Чикаго продължи да се катери нагоре, като борсата затвори на равнище около $470/т ($257/т – 17.05.21 г.). 

Забраната обаче се оказа непълна и по отношение на нейното прилагане има много неясноти. Веднага след оповестяването за правителственото решение от министерството на снабдяването разясниха, че експортното ембарго се разпространява на договори с неотменяем акредитив сключени на 13 май. Официалните лица поясниха, че „правителството ще разреши на частни компании да изпълнят поетите задължения и да изнесат 4,3 млн. тона пшеница до юли в държави с недостиг на храни в случай на "искания от техните власти". След указанията на индийското правителство последва друга изненада. Египетското правителство съобщи за одобрение на покупката на 500 хил. тона индийска пшеница и то  без задължителната досега тръжна процедура. По-късно египетският министър на снабдяването Али Мозели коментира пред Reuters, че правителството на Египет е дало специално разрешение на Държавната египетска агенция GASC да купува зърно направо от държави или компании. Впрочем по-късно  министърът сподели, че сделката с Египет е съгласувана, но не и финализирана все още  (had been agreed but not signed yet).

Избирателното насочване на индийския износ и промяната в търговската политика на най-големия вносител на пшеница в света засили паническите настроения на зърнените пазари. Според представител на Rabobank в Сидни   ходът на Индия е важен, защото сигнализира, че все по-големи  обеми на търговията ще се реализират по непазарен сценарий - държава за държава, в който доставките на храните ще се използват все  повече като политически инструмент. „Вместо пшеницата да се насочва там, където има най-висока цена, тя ще отиде там, където правителството на определена държава реши“, смята анализаторът на банката.

С други думи зърното все повече се превръща в политически инструмент. „Това само увеличава риска от продоволствен дефицит, особено за развиващите се страни и тези, които  са зависели от доставките на основните храни от региона“, предупреждава и Робърт Рени, директор по пазарните стратегии в новозеландската банка Westpac, цитиран от  Financial Times.

Търговията със зърно все повече се превръща в политически инструмент
14303
 

Последни материали
Виж
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Свързани материали
Виж
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Не подценявайте житните мухи – продължение
Остават неожънати малко над 6000 декара с царевица
В Добричко вече засяха над милион декара с пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини