Броени дни след като на 24 февруари Русия откри война срещу Украйна, ръководството на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я) отправи официално запитване към Националния кризисен щаб към Министерския съвет (МС), който се занимава с настаняването и статута на украинските бежанци. И досега обаче официален отговор от държавните институции не е получен.
„Потребностите на нашите членове са за разкриване на 2 хиляди работни места, които биха могли да бъдат наети за сезонната работа поне за 6 месеца от годината”, съобщи за Синор.бг председателят на асоциацията Божидар Петков в интервю, чиято втора част ви представяме.
Първа част на интервюто с Божидар Петков
Сезонът в производството на тези плодове, които напоследък се разширява и с инвестициите в оранжерии, започва от началото на май с появата на първите сортове ягоди, продължава с малините, които в зависимост от сортовете са ранни и есенни, така че земеделците имат нужда от хора за брането и поддържането на насажденията.
Администрацията обаче закъснява с нормативната уредба, свързана със статута на бежанците, търсещи временно убежище в България. „Очакваме с нетърпение 31 май, установен от кабинета като краен срок за определяне на статута на бежанците като временно пребиваващи, защото на този етап ЕК и България осигуряват средства за техния престой, но очевидно, че тези помощи ще се изчерпат”, коментира още председателят на асоциацията. И добави, че вероятно затова до този момент липсва всякакво желание от страна на имигрантите да търсят работа за своята прехрана.
Преди два месеца членовете на организацията са депозирали предложение и до Министерството на земеделието, под чиято опека се намира Селскостопанският техникум в град Попово, а знаем, че там се намират едни от най-големите производители на ягоди и малини в страната. „Към техникума има общежитие, което е ремонтирано, но не се използва от учениците. Затова ние предложихме там да бъдат настанени желаещите да берат ягоди и малини емигранти, тъй като сградата е напълно годна за временно настаняване на семейства и майки с деца”, съобщи още Божидар Петков. И допълни, че в бъдеще земеделските производители биха могли да поемат разходите за настаняване на работниците, което би облекчило и държавата.
Предложението е направено през март, но и до момента няма отговор от администрацията в агроминистерството. Въпросът е защо държавната администрация все още няма ресурс да координира потребностите на бизнеса и емигрантските структури, тъй като до момента у нас не е създадена трудова борса, каквато вече съществува в Германия и други европейски държави, риторично попита Божидар Петков.
Преди години БАМ-Я изиска от правителството на ГЕРБ да съдейства на фермерите да създадат временни кампуси за сезонните работници в селското стопанство. Ако още тогава администрацията се беше съгласила със създаването на подобни структури, днес земеделците нямаше да изпитват този остър глад за наемни работници, особено в секторите на плодовете и зеленчуците, където работната ръка през лятото е крайно необходима, коментира още Петков.
И понеже асоциацията на малинопроизводителите държи членовете да имат връзка със структурите по места, ще публикуваме пълния списък на емигрантските бюра в страната, откъдето те биха могли да черпят информация за евентуално наемане на желаещи за работа през лятото.
Бюрата, създадени като органи за координация и оперативна работа с лицата за контакти:
1. Бюро - Благоевградска област, село Брезница, общ.Гоце Делчев, ул.”Барата” 7, Ахмед Грошар тел.0899515196;
2. Бюро - Бургаска област село Гълубец, ул „Места” 4, Айдън Юсуф – 0889796525;
3. Бюро Варненска област, Варна, ул. „Петър Райчев” 2, Десислава Василева Малеевска - 0885837447;
4. Бюро Добричка област, Добрич, ул „Добротица” 31, вх.Б, ет. 2, ап 1, Мариан Алексиев тел – 00887888813;
5. Бюро Кюстендилска Област, Сапарева баня, ул. „Фенерка” 3, Милена Дукова – 0876499662;
6. Бюро Монтанска област, гр. Берковица, ул. „Берковска река” 11, Мая Георгиева.
7. Бюро Пазарджишка област , Пазарджик, ул. „Синитевска” 3 Г-а, Христина Дачева – 0885515190;
8. Бюро Пловдивска област , гр.Пловдив, „Цариградско шосе” 53, Георги Христов 0887870781;
9. Бюро Разградска област , гр. Лозница, ул. „Пейо Яворов” 8, Айхан Хашимов тел. 0886901133;
10. Бюро София-град, гр Самоков, кв.”Самоково” бл-32, вх.А, ап 1, Радостин Стойчев – 0888788702;
11. Бюро Софийска област, село Костенец, ул „Хан Аспарух” 1, Христо Гьошев тел. 0896700280;
12. Бюро Старозагорска област, с. Ракитница, обл Стара Загора, Милен Милев
13. Бюро Търговищка област,Попово ул. „Тракия” 24, ет-2 Найден Петров тел.0888559307;
14. Бюро Хасковска област, гр. Хасково, ул. „Петко Каравелов” 3, Дияна Георгиева 0878340574; Неби Небиев с. Младиново Еуро Плантс ЕООД;
15. Бюро Шуменска област, гр.Велики Преслав, ул."Васил Левски"4, Емин Емин, тел 0897002456.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова