Освен градините с череши, праскови, кайсии и сливи априлският мраз е погубил и немалка част от насажденията с ранни сортове малини и ягоди. Това съобщи за синор.бг Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните.
„В момента вървят активни проверки от оценителните комисии на общинските земеделски служби, така че резултатите вероятно ще бъдат обобщени в началото на май“, посочи браншовикът. При ранните сортове малини ситуацията в Североизточна България показва, че за малините измръзванията са между 50 и 100 процента от насажденията. При ягодите – между 50% и 95%.
Затова и от асоциацията са помолили експертите да направят оглед също и на късните сортове, тъй като минусовите температури точно в периода на вегетация са опасни и може да унищожат значителна част от градините. Браншовиците не търсят вина за огромните щети от бедствието само в природата, защото и самите земеделци очевидно трябва да приложат мерки за предпазване от подобни измръзвания. В тази връзка ръководството на асоциацията е изпратило писмо до една от организациите на застрахователните дружества, с което искат среща, на която да обсъдят възможностите за споделяне на отговорността. „Ние предлагаме застрахователите да се съгласят да застраховат овощните градини примерно след 20 март, като от наша страна ние като стопани инвестираме в системи за предпазване от подобни измръзвания – било с технически съоръжения за затопляне, било с иновативни препарати за третиране на овошките, каквито отдавна са създали в Австрия, Германия и други европейски държави“, посочи Петков. И обясни, че от застрахователната организация са готови на среща с асоциацията, за да обсъдят възможността за създаване на бъдещ подобен продукт.
Миналата седмица Петков е изпратил становище и до Министерството на земеделието и храните, с предложения БАБХ да регистрира и разреши употребата на всички познати към момента продукти, намаляващи вредоносното въздействие на климатичните промени. Настояват също заедно с браншовите организации експерти на БАБХ да разработи специална програма по подобие на прилаганата в лозарството, с която „през вегетацията да се покриват разходите за прилагане на борбата с икономически най-опасните вредители във всички фази в това число и вредоносното въздействие на глобалните климатични промени“.
Публикуваме пълния текст на становището до МЗХ, в което има интересни искания, по които очевидно тепърва ще вървят обсъждания.
Екатерина Стоилова