Членовете на Асоциацията на малинопроизводителите и ягодоплодните култури са готови в близките седмици и месеци да поемат социалната адаптация и трудова интеграция на близо хиляда души на територията на четири области - Търговище, Разград, Шумен и Пловдив. Решението е взето на извънредно заседание вчера, като днес в Попово ще има среща с всички областни координатори на асоциацията от цялата страна.
Това четем в писмо, адресирано вчера от асоциацията до премиера Кирил Петков и министъра на земеделието Иван Иванов.
„Смятаме, че успешно ще се справим с тази хуманитарна криза. За ваша информация от 4 години малинопроизводителите отправят призиви към министерствата на земеделието и на труда и социалната политика, така че да бъдат подпомагнати за финасиране за изграждането на "Работнически кампуси" с помощта на мобилни жилища”, четем в писмото. Става въпрос за домове от контейнерен тип, така наречените Мobile home – по подобие на прилаганите в Англия, Франция, Испания, Португалия и други държави, където основната работан ръка са чуждите сезонни работници.
От асоциацията припомнят, че досега не са срещали разбиране от държавата, въпреки чи този тип съоръжения са нужни както за преодоляване дефицита на сезонни работници по проекта
"Трудова Миграция вместо трудова Е-миграция", а също и за осигуряване на земеделска заетост в по-бедните селски райони.
„Ако поне едно от 4-те правителства до сега се бяха вслушали в нашите призиви и прогнози,щяхме да бъдем подготвени и за най-лошите природни, международни и други катаклизми и с успех ще гарантираме продоволствената сигурност на страната ни независимо от климатичните, международните или политически сътресения”, четем в писмото.
Ръководството на асоциацията очаква бързи действия, указания и препоръки за съвместна работа от страна на агроведомството.
„УС на БАМ-я изразява своята готовност да се включи в работата на Националния кризисен щаб в рамките на своите компетенции и възможности, посочи още председателят на асоциацията Божидар Петков.