Начало » Хоби земеделие » Малката градина
15.04.2022 г.

Борба с колорадския бръмбар с народни средства

Борба с колорадския бръмбар с народни средства

Колорадският бръмбар е сред опасните вредители от семейство Листоядни. Бръмбарът е получил народното си название „колорадски“ към средата на 19 век, след като опустошил картофените полета на щата Колорадо, но родината му е Мексико. Насекомото има завидна екологична пластичност и за кратък период от време се разпространява в страните от Европа и Азия.

Колорадският бръмбар е специализиран по отношение на храненето, като консумира листата на няколко култури от семейство Картофови – картофи, патладжан, домати, пипер, тютюн, беладона.

Интересен факт е, че през 50-те години на 20-ти век вредителят е смятан за биологично оръжие, защото пристига в Европа заедно с пратки картофи от Америка. Причината за съмнение се корени и в това, че в естествената си среда бръмбарът се хранел само с един вид плевел – мексикански бодил (Solanum rostratum).

Възрастните бръмбари зимуват на дълбочина до 30 см в почвата на картофените участъци и се появяват през пролетта, търсейки партньори за размножаване, но те не предствляват сериозен проблем. Всъщност ларвите от последна възраст (4-та) са отговорни за 75% от щетите, свързани с храненето им.

На снимката яйца от колорадски бръмбър

Картофите обикновено понасят до 30% обезлистване, когато са във вегетативен стадий и губят устойчивост по време на формиране и израстване на клубените – малко след цъфтежа. Важно е до този момент да се предприемат редица защитни мерки.

Засаждане на разсада на постоянно място без стрес и изпитания

Колорадският бръмбар е опасен и с това, че е емигрант на континента и няма достатъчно естествени врагове, които биха могли да намалят масовото разпространение, като поддържат екологичен баланс.

Вредителят е изключително издръжлив и бързо развива устойчивост към химичните инсектициди за кратко време. Това означава, че борбата трябва да се провежда комплексно и на всички фронтове, опирайки се на жизнения цикъл на вредителя. Когато проблемът е очевиден, тогава само едно пръскане, а даже със силен инсектицид няма да го разреши.

Редуването на различни народни средства и химични препарати дава възможност за справяне с колорадския бръмбар.

Хрян

Колорадските бръмбари не обичат хрян. Използването му в ранна пролет препятства излизащите от земята бръмбари да снасят яйцата си по листата. Зеленият тор от хрян е естествено средство за контрол на първият стадий на ларвите.

Могат да се използват сухи или свежи листа. В 10 л вода се поставят 0,300 кг сухи или 1 кг свежи, съдът се покрива с мрежа и се оставя на слънчево и топло място – разбърква се периодично за хомогенизиране. След три дни може да се използва за поливане на почвата без прецеждане.

За пръскане по листата престоява две седмици до пълна ферментация. Прецежда се и се пръскат листата ежеседмично, но ако вече има бръмбари или личинки по листата, тогава процедурата се провежда през 3-4 дни.

Стратегическа тактика за засаждане на ранни сортове или втора реколта

Добра практика е засаждането на ранни сортове, защото с напредването на сезона и излюпването на всички яйца щетите се увеличават.

Предварителната подготовка и образуването на кълнове дава предимство преди появата на възрастните и ларвите. Установено е, че до 20% обезлистване почти не се отразява негативно на добивите.

Ранното засаждане може да се използва за образуване на бордюри от капанчета, които след заразяване се инспектират редовно, събират се механично и се изгарят или се пускат в съд с много солен разтвор.

Отглеждането като втора реколта също има смисъл, защото сортове с къс вегетационен период дават добра реколта, а възрастните, които не са намерили храна са напуснали участъка.

Капани

За капаните се използват съдове, които се вкопават в междуредията, а отворите остават на нивото на почвата. В тях се поставят нарязани клубени. Миризмата на картофи привлича вредителите, а попадайки всъда – остават там. Един капан е достатъчен за около 5 кв. м. Подобни капани могат да се устройват и през есента, което ще намали популацията.

Мулчиране

Когато се развият, ларвите падат от растенията, заравят се в почвата и след 5-10 дни излизат възрастни. За един сезон колорадският бръмбар развива 3-4 поколения.

За намаляване на възрастните и усложняване на придвижването им се препоръчва мулчиране със слама или листа от папрат, хрян, пелин и други растения, които колорадският бръмбар не харесва. Колкото слоят е по-дебел, толкова резултатите ще са по-добри. Препоръчва се мулчиране веднага след поникване на картофите.

Мулчът предпазва клубените от силното слънце и същевременно създава местообитание за враговете на колорадския бръмбар. Неприятна за вредителя е и миризмата на иглолистни, чиито дребни клонки могат да се използват със същата цел.

Дървесна пепел

Не трябва да се отнасяме скептично към дървесната пепел, която се използва в много случаи в градинарството. Лабораторни изследвания потвърждават, че тя е токсична както за възрастните, така и за ларвите при постоянно въздействие в продължение на 10-на дни. Използва се за поръсване на почвата и пудрене на листата на сухо. Учените подчертават, че влагата дезактивира действието на дървесната пепел и затова трябва да се използва в сухо състояние.

Синап

Синапът е добър сидерат, но в случая смесеното отглеждане (синапът се засява в междуредията) се използва, защото миризмата му прогонва бръмбарите. Установено е, че действа и срещу теления червей.

Синапът може да се използва и за пръскане – 100 г смлян синап в 10 л вода, престоява 5-6 часа и се добавят 100 мл оцет. След прецеждане пръскаме растенията.

Освен със синап, за обработване на надземните части се използват отвари и настойки от лук, чесън, змийско мляко, лют пипер, пелин, хвощ и други растения, които унищожават или отблъскват бръмбарите.

Като растения компаньони се използват тагетиси, невен, чубрица и др.

Естествените врагове на колорадския бръмбар са калинка, божа кравичка и богомолка.

Борба с колорадския бръмбар с народни средства
28270
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Въпреки финансовите затруднения на домакинствата в страната
Продажбите на биопродукти в Нидерландия нараснаха с 55 на сто за 5 години
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Нормативни промени
Биопчеларите в преход ще получат субсидии, ако сертификатите им важат до 31 май на следващата година
Иновации
Здравословни храни за децата от институтите към Селскостопанска академия
Гласът на фермера
Световно проучване показа, че 75% от фермерите търсят иновации за справяне с климатичните промени
Предвидени са 37 обучения в страната
Активно ще се рекламират родните биологични храни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини