На днешното заседание на Консултативния съвет за производство на плодове и зеленчуци в страната ще бъде представен проектът за финансиране и ставките на компенсаторната помощ за сектора. Средствата са одобрени от Европейската комисия и са свързани с плана за продоволствената сигурност, която държавите членки трябва да осигурят след ковид кризата и войната в Украйна.
Очакванията на зеленчукопроизводителите са този път ставките да покриват нарасналите разходи, предизвикани от скъпите горива и енергоносители. Пред Синор.бг председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков обясни, че е редно с новата помощ да се предвидят по-високите разходи, които ще направят производителите на картофи, домати или пипер тази пролет. „Разпределението на ставките не би трябвало да копират изчисленията, направени през 2020 г., за ковид кризата защото тогава браншът индиректно понесе загуби единствено от затварянето на ресторантьорския бизнес и спада в потреблението”, посочи Джиков. Хотелският бизнес в страната е основен потребител на фермерска продукция и този проблем не е отпаднал и досега. Успоредно с него обаче, сега производството на плодове и зеленчуци рязко е повишило себестойността си заради скъпите горива, торове, семена и други суровини.
Фермери от Източна Европа настояват ОСП да се отложи с една година
И понеже градинарите имат огромна нужда от по-високи компенсации, то браншът очаква държавната помощ да бъде разпределена справедливо между отделните подсектори – овощарство и зеленчукопроизводство.
Джиков предлага да се дадат кредити сега, които да се приспаднат от помощта
Наслагването на проблемите, свързани със затворените пазари и дефицитите, инфлацията и скъпите енергоносители, очевидно трябва да бъдат отразени по справедлив начин в зависимост от нарасналите разходи. Със сигурност днешните дискусии в Консултативния съвет ще бъдат оспорвани. Въпросът е да се наери балансът, така че да няма дефицити от пресни български плодове и зеленчуци тази година.