Едно от много важните неща, когато отглеждаме разсад сами, е да не допуснем да израстне прекалено висок. Стъблата в този случай остават тънки, крехки и с издължени междувъзлия, а кореновата система е слабо развита. Причините за прорастването на разсда при различните култури по принцип са еднакви и на първо място това са: недостиг на светлина и излишък на топлина.
В природата растенията се адаптират към условията, при които растат, а именно към светлинния режим, към промените в температурата на въздуха и почвата през целия вегетационен период, както и към промените на дневните и нощни температури. В конкурентната борба оцеляват най-силните растения, а слабите по-често се разболяват и в крайна сметка загиват.
Разсадът загива по време на пикиране и пресаждане – основни причини и начини за защита
Отглеждайки разсада при други условия, ние променяме модела, зададен от природата, като се опитваме да създадем, по наше мнение, по-благоприятни условия за растенията – топлина и хранителна среда. В резултат на това често нашите прекомерни усилия водят до отрицателни резултати. Ако се създадат условия, близки до естествените и се отстранят негативните влияния на непредвидимите фактори на въздействие на природата – тогава резултатът ще бъде различен.
Да започнем със сеитбата
В природата растенията поникват в началото на пролетта, когато въздухът все още не е топъл. Това от своя страна задържа развитието на надземните части, но не пречи на развитието на кореновата система и даже се наблюдава засилен растеж. Когато температурата на въздуха се повиши, тогава започва усилено разрастване на вегетативната маса, защото кореновата система вече я подхранва интензивно.
Какв се случва с разсада?
Когато семената поникнат те са на по-топло място, а осветеността в затворените помещения е по-слаба, отколкото на открито. Резултатът е – силно развитие на надземните части на растенията, когато кореновата система е все още слабо развита.
При недостиг на хранителни вещества растенията са по-податливи на неблагоприятните фактори и реагират по-силно на несъответствията между топлинните и светлинни условия, което води до издължаване на разсада.
Изводът е: веднага щом се появят първите кълнове, контейнерите с разсада трябва да се поставят на най-светлото място, а температурите да се намалят до 6-8 градуса по Целзий по- ниски от оптималните за съответната култура. Такъв температурен спад осигурява през този период известен напредък в растежа на кореновата система в сравнение с надземните части и предотвратява издължаването и отслабването на подсемеделното коляно на разсада.
Разсадните растения, засети през зимата или началото на пролетта винаги изпитват недостиг на светлина, защото естествената светлина не е достатъчна не само по продължителност, но и по интензивност. Без допълнително изкуствено осветление растенията са обречени на издължаване. В същото време настъпват промени в тъканите на растенията: при еднакъв брой клетки в стъблата на нормално развиващите се растения, те са по-малки по размер и са разположени хоризонтално, докато в издълженото стъбло те са удължени и разположени вертикално. Разбираемо е, че тези растения ще бъдат тънки и слаби.
Ако една от причините за издължаване на разсада е недстигът на светлина, тогава тъмната част на денонощието е най-подходяща за това поведение на растенията. За да го избегнем, нека отново се обърнем към природата. Нощните температури на въздуха са почти винаги по-ниски от дневните, а това потиска растежа на надземните части. През нощта растенията спират или свеждат до минимум растежа и го възстановяват през деня при ярка светлина. Дневните температури трябва да бъдат по-ниски от нощните с 6-8 градуса спрямо оптималните за съответната култура.
Издължаване на разсада се получава и през деня при слаба светлина, когато е продължително облачно или дъждовно. При такива условия разсадът се нуждае от допълнително осветление, а ако недостигът на светлина е временен, решението може да бъде намаляване на температурата на въздуха с няколко градуса. Въпросът за контрола на температурата на въздуха за разсадните растения е много важен.
Косвена причина за издължаване на разсада може да бъде и недостигът на хранителни вещества в почвата или малък обем на контейнерите. При слаба хранителна среда зеленчуковите култури реагират по-силно на неблагоприятните условия – топлина и светлина.
Какво влияе основно върху издължаването на разсада?
1. Важно условие е да се спазват сроковете за засяване на семената и да не се допуска прерастване и издължаване на разсада, защото такива растения боледуват и се адаптират много трудно при засаждане на постоянно място.
2. Спазване на оптималните температури за отглеждане на съответната култура.
3. Осветеността на разсада е много важен фактор за издължаване на растенията.
4. Излишък от вода и хранителни вещества.
5. Гъсто засяване на разсада.
Какви мерки да предприемем срещу издължаването на разсада и забавяне на растежа му?
Има няколко начина за забавяне на растежа:
– намаляване на температурите или по възможност преместване на по-хладно място;
– преместване в тъмно помещение, в което няма никакви източници на светлина, но това не може да продължи много дълго;
– пресаждане на разсада в контейнери с по-голям обем;
– намаляване на обема и честотата на поливане;
– преустановяване подхранването на разсада.
Ако все пак разсадът е издължен или прераснал, тогава той се засажда в легнало положение. На върха се остават не повече от 5-6 листа, а останалите се отстраняват. Тази процедура се прави ден-два преди засаждането на постоянно място. В почвата се правят канали в посока север-юг на дълбочина 15-20 см и в тях се поставят растенията хоризонтално с корени, ориентирани на юг. Засипват се с пръст и връхната част се изправя. Те развиват силна коренова система и после започват да растат бързо. Ще има известна загуба на реколта, но по-голямата част ще бъде спасена.