Начало » Хоби земеделие » Малката градина
25.03.2022 г.

Листата и стъблата на разсада домати имат лилав отенък – причини и мерки

Листата и стъблата на разсада домати имат лилав отенък – причини и мерки

Лилавият цвят по долната част на листната петура и стъблата при доматите може да се появи на различни етапи от развитието на растенията, но най-често се наблюдава при разсада. Този оттенък варира от виолетово до наситено лилаво и започва от най-долните части, но може да достигне върха. Разсадът видимо забавя развитието си.

Какви са причините и има ли място за притеснение?

Причини за промяна в цвета на разсада

В преобладаващата част от случаите промяната на цвета от зелен в лилав при доматите говори за фосфорен глад. Това съвсем не означава, че трябва незабавно да внасяме фосфор, защото причината най-често се крие не в недостиг на елемента в почвата, а в неспособността на младите растения да го усвояват.

Разсадът загива по време на пикиране и пресаждане – основни причини и начини за защита

Основата за отглеждане на силен и качествен разсад е здравата коренова система, защото през нея се всмукват хранителните вещества и влагата. Ако промяна в цвета се наблюдава у отделни растения, тогава задължително трябва да се провери състоянието на кореновата им система. Възможно е да има наличие на гъбично или друго заболяване, което води до гниене.

Втората причина за промяна на цвета на разсада е ниската температура, но по-често двете са взимносвързани. 

Доматите са култура, която абсорбира хранителни вещества от почвата много активно и реагира не само на недостиг, но и на излишъци.

При понижаване на температурата кореновата система престава да функционира пълноценно, а в резултат се нарушава усвояването на хранителните елементи. Оптималният температурен режим за поглъщане на фосфора е в диапазона от +18 до +20 градуса по Целзий. При понижаване на температурите под 14-15 градуса практически растенията преустановяват развитието си, защото не могат да усвояват хранителни вещества.

Освен ниските температури, за това могат да допринесат и други фактори, водещи до охлаждане на кореновата система – появата на течение или поливане със студена вода.

Важно е да отбележим и факта, че за някои сортове и хибриди виолетовият оттенък се счита за нормален, защото има генетична основа.

Ролята на фосфора

Фосфорът е изключително важен елемент за доматите на всички етапи от тяхното развитие, но особено в началния период. Елементът участва активно в протичането на метаболитните процеси, работи като източник на енергия и влияе върху усвояването на други важни елементи. Например, недостигът на фосфор влияе върху усвояването на азота, а това засяга пряко развитието на зелената маса, особено в началния етап, което поражда забавяне в развитието на разсада.

При доматите фосфорът е необходим преди всичко за развитието на кореновата им система, за нормален цъфтеж и образуване на завръзи. Елементът оказва непосредствено влияние върху съдържанието на захари в плодовете на бъдещата реколта.

Недостигът на фосфор води до промяна не само на цвета на растенията, но листата придобиват неправилна форма, усукват се и прилягат към стъблото, а то остава тънко и крехко. Кореновата система започва да съхне, което може да доведе до изсъхване на разсада.

Младите растения са в състояние да съхраняват фосфор, изразходвайки резерва по време на растежа.

Излишъкът на фосфор може да бъде също опасен за разсада. Пренасищането на почвата води до пожълтяване и опадане на листата, поява на некротични петна с нюанси на кафявото.

Дисбалансът на минерали води до развитие на редица гъбични, бактериални и неинфекциозни заболявания, които увреждат растенията.

Как да отстраним проблема?

Когато причините за промяна на цвета са ясни, остава да отговорим на другия въпрос – какво да предприемем:

1. Нормализиране на микроклимата – температурният режим, температурата на водата за поливане и теченията. Когато контейнерите са поставени върху по-студена повърхност, тогава е добре да се подложи под тях стиропор или друг изолиращ материал.

2. Не трябва да се забравя осветеността, защото тя е важна за протичане на метаболитните процеси и съответно за растежа.

3. Фосфорно подхранване на разсада, като за целта могат да се използват фосфорни и комплексни торове, съобразно указанията на производителя.

Листните торове имат по-бързо действие и могат да се използват в екстрени ситуации – листата се пръскат с 0,5% разтвор на фосфорен тор. Положителен ефект дават и хуматните торове.

Костното брашно и дървесната пепел са естествени добавки, които също могат да помогнат при недостиг на фосфор. Някои растения – пелин, глог, офика и мащерка съдържат големи количества от този елемент и се използват компостирани.

Листата и стъблата на разсада домати имат лилав отенък – причини и мерки
66651
 

Последни материали
Виж
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Свързани материали
Виж
Важно за овощарите!
Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците
Полезни съвети
Как да действаме при проблеми с разсада след засаждането му на постоянно място
Подготовка на почвата
Избор на място за засаждане на доматите и подходящо подхранване
Важно е да се знае
Правила за засаждането на разсадите
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини