Само преди два дни ръководството на Асоциацията на промишленото птицевъдство обяви начало на протести, ако държавата не обърне внимание на огромния проблем, че секторът единствен от цялото животновъдство вече трета година не получава ковид подпомагане. А заедно със свиневъдството бизнесът няма подкрепа и по линия на обвързаното подпомагане.
„Европейският съюз причислява нашето производство към индустриалните отрасли, затова ни изключват от земеделско подпомагане, но за разлика от останалите държави в ЕС у нас преобладаващата част от бизнеса е среден и малък”, посочи за Синор. бг председателят на асоциацията Даниел Божанков. Единствените индустриални ферми са „Градус” и „Амета холдинг” плюс още няколко, които имат договори с тези две.
Браншът на плодовете и зеленчуците иска оставката на зам. министър Бурджев
И ако в страната има около 200 птицеферми и стопанства за яйца, то само десетина от тях са индустриални и нямат нужда от подпомагане. „Останалите 190 обаче са направо на ръба заради цените на тока и скъпите горива”, посочи Божанков. За половин година – от есента досега себестойността за отглеждане на яйца е нараснала двойно, тъй като люпилните имат високи разходи. При птицефермите себестойността не е толкова висока, но кризата постави бизнеса в невъзможност да продължи работа. „Повечето колеги са освободили наетите от тях хора и във фирмите работят само членовете на семействата”, обясни браншовикът.
Всичките тези проблеми ще бъдат представени на земеделския министър Иван Иванов утре, тъй като той е насрочил среща с бранша за 24 март сутринта. „Настояваме за ковид обезщетения заради кризата, както при останалите животновъдства”, посочи още председателят на асоциацията.
Синор.бг ще продължи да следи темата