Начало » Новини » Страната
10.09.2024 г.

242 млн. лв. е бюджетът на държавната помощ за хуманно отношение към птиците през периода 2024-2029 г.

Средствата са със 70 млн. лв. повече в сравнение с предходния период
242 млн. лв. е бюджетът на държавната помощ за хуманно отношение към птиците през периода 2024-2029 г.

Птицевъдството е иновативен сектор, който осигурява високоефективно промишлено производство. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева по време на официалното откриване на 44-та Международна конференция по птицевъдство Smart Poultry World, в София.

„През последните три години секторът запазва своята устойчивост и продължава да се развива, независимо от съпътстващите го предизвикателства“, отбеляза тя. По думите й, въпреки възникналите огнища на Инфлуенца по птиците се отчита тенденция на увеличаващото се производство на бяло месо. Общият добив на птиче месо и субпродукти в страната през 2023 г. нараства с 1,7% достигайки 122 081 тона на годишна база. Промишленото производство нараства с 1,4%, заемайки дял от 99% от общия добив. През 2023 г. производството на яйцата за консумация също се увеличава - с 0,8% на годишна база, до 1,2 млн. броя. Наблюдава се и окрупняване на стопанствата, отглеждащи птици от кокошия вид. „Това е резултат от внедряването на нови технологии и широко застъпени процеси на механизация и автоматизация.“, изтъкна заместник-министърът.

Зам.-министър Василева подчерта, че Министерството на земеделието и храните провежда последователна политика както в подкрепа за животновъдния сектор, така и в частност за птицевъдството. Тя отбеляза, че една от мерките, която спомага за развитието на бранша, е схемата за държавна помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците, която се прилага от 12 г. насам. „ За периода от 2024-2029 г. бюджетът на помощта е в размер на 242 млн. лв., което е със 70 млн.  лв. повече в сравнение с предходния период на прилагане. Тази година помощта е на стойност 42 млн. лв.“, заяви заместник-министър Василева.

В рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони са предвидени финансови инструменти, с които браншът ще има възможност да подобри производствените условия. Сред тях са интервенциите за инвестиции в земеделските стопанства, за инвестиции, свързани с опазване на околната среда и помощта за възстановяване на земеделски потенциал и подходящи превантивни действия.

„За конкурентоспособността и устойчивостта на птицевъдните ферми е съществено важен постоянният обмен на ноу-хау и добри практики“, каза още д-р Василева и акцентира върху значимостта на иновациите за минимизиране на производствените разходи в стопанствата.

В заключение заместник-министърът отбеляза значимостта на конференцията, която дава възможност да бъде представена дигиталната трансформация в птицевъдството. „Темите на форума показват стремежа на сектора да планира стратегически развитието си, с внимание към намаляване на отпечатъка върху околната среда, каза още Лозана Василева.

Официални гости на събитието бяха също председателят на Комисията по земеделието, храните и горите в Иван Иванов и председателят на Българска стопанска Камара Добри Митрев. Заедно с председателят на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов те разгледаха изложението, на което се представят най-новите разработки и технологии за успешното развитие на бранша.

242 млн. лв. е бюджетът на държавната помощ за хуманно отношение към птиците през периода 2024-2029 г.
4556
 

Последни материали
Виж
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
ДФЗ
Предупреждение към фермерите до 25 ноември да коригират площите си в СЕУ
Свързани материали
Виж
Проведен в София
Международен форум на птицевъдите с ценни идеи за партньорства
Преди Великден птицевъдите все още чакат обезщетения за птичия грип
Гълъбов: Цените на яйцата в България остават едни от най-ниските в ЕС
Според прогнозата на Rabobank за 2023 година
Предизвикателствата пред птицевъдите в световен мащаб растат
Срещи с бранша
По-високи помощи за птицевъдите са обещани след 2023 г.
Ново!
Проект на Наредба за предоставяне на извънредна финансова помощ на земеделските стопани пострадали от войната между Русия и Украйна
От три години без ковид помощи
Две министерства търсят варианти за подкрепа на птицевъди и свиневъди
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини