След като на последното си заседание Министерският съвет задели допълнителни 1,1 млрд. лева, с които държавата да се намеси на пазара и изкупи около 1,5 млн. т пшеница и фуражи, първите сделки се очаква да бъдат сключвани в първите дни на следващата седмица. Това съобщи в интервю за БНР директорът на борсата Васил Симов.
Решението на МС за бюджета, необходим за интервенцията на пазара
По отношение на цените, експертът припомни, че през последните три седмици котироките на пшеницата на световните борси се повишиха между 20 и 30%. В различните региони цените са различни. Сделките в Русия например в момента се осъществяват на цени около 440 долара за тон. В същото време в САЩ и в Западна Европа тон пшеница се търгува средно за 480-500 долара.
Припомняме, че решението на правителството е да изкупи зърно от българските производители на пазарни цени. Това би помогнало на земеделските стопани да се освободят от складовите си наличности, така че до жътвата в края на юни и началото на юли да складира новата реколта.
Земеделски производители обаче съобщиха пред Синор.бг, че към този момент в техните складове се съхраняват най-много 15 процента от общо съществуващите запаси на България. Останалите количества се намират у търговските фирми, които основно биха участвали в интервенцията. Но дали ще продават, това вече е фирмена политика и зависи от договорите на зелено, защото при растящите международни цени немалка част от тях биха предпочели износа.
Директорът на борсата подчерта, че и в момента българският износ на зърно не е спрял. Колкото до новата реколта, според Васил Симов при добри метеорологични условия България и тази година би могла да произведе около 7 милиона тона. Като се знае, че вътрешното потребление възлиза на 1,5 млн. т годишно, то шансовете ни за експорт до кроя на годината са големи.
Колкото до цените на олиото и на слънчогледа, и Васил Симов като колегата си от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов подчерта, че България разполага с достатъчно количества олио. Причина за създаване на известни спекулации с вътрешните цени са международните пазари. След началото на войната в Украйна държавата спря износа на слънчоглед, в резултат на което международните цени на слънчогледовото олио рязко се покачиха и за няколко седмици те се измениха от 1 400-1 450 долара за тон до 1 700 долара за тон на борсата в Ротердам.