Властите в редица държави от Северна Африка са притеснени от прекъсване на доставките от пшеница от Източна Европа, съобщи катарското електронно издание Al-Arabi-al-Jadid.
По данни на журналисти заради поскъпването на хляба в световен мащаб властите в Мароко са били принудени да прекратят събирането на митата върху вноса на пшеница до април 2022 г. Освен това са увеличени субсидиите за осигуряване на хляб на най-бедните слоеве от населението до 400 млн. долара от досегашните 330 млн. долара.
Същевременно в Тунис най-големите производители на хляб се принудиха да вдигнат цените с 20-30%.
Според изданието в региона се очерава глад заради оскъдната реколта и конфликта в Източна Европа. В Северна Африка се опасяват от пряк военен конфликт между Русия и Украйна, които са големи доставчици на пшеница на местния пазар.
Наскоро бившият египетски министър на снабдяването Гуза Абделхалек заяви, че напрежението между Русия и Украйна ще доведе до поскъпване на пшеницата на световните пазари, а Египет може да пострада заради проблеми с доставките, съобщи агенция „Новости”.
Според Абделхалек общият дял на Русия и Украйна на световния пазар на пшеница е в състояние достигне 40%. „Напрежение от такъв мащаб в Източна Европа, в такива важни страни за световния пазар на пшеница като Русия и Украйна може да навреди на способността им да изнасят пшеница, което, естествено, ще повлияе върху световното предлагане и ще доведе до повишаване на цените”, категоричен е той.
Бившият министър смята, че при възникване на криза това неминуемо ще се отрази на Египет, който е сред най-големите вносители на зърнената култура в световен мащаб. „Кризата за Египет се изразява не само в това, че цените ще се повишат, но и заради голямата му зависимост от страните от Източна Европа в доставките на пшеница. Страната може да се изправи пред криза с прекъсвания в доставките, а не само с високи цени”, подчерта той.