Фючърсните договори за американската пшеница на борсата в Чикаго в края на тръжната сесия вчера се сключваха на цена от 340,2 долара за тон – максималната от юни 2008 г., след като дейността на украинските пристанища бе блокирана с нахлуването на руски войски на територията на страната, което засили притесненията за прекъсване на доставките на зърно от Черноморския регион, съобщи електронното издание АПК-Информ. Само в рамките на деня цената на пшеницата се повиши с 18,3 долара.
Участници на пазара очакват, че произведената в Русия и Украйна пшеница ще бъде до голяма степен изключена от пазара, тъй като доставчиците няма да успяват да изпълнят договорите си заради извънредни обстоятелства. Русия е сред най-големите износители на пшеница и осъществява доставките основно от пристанищата на Черно море. Вчера Египет отмени провеждането на международен търг за покупката на пшеница заради липсата на оферти за зърно от Русия и Украйна.
Фючърсите за царевицата в Чикаго изкачиха 8-месечен връх от 273,6 долара за тон, поскъпвайки с 4,5 долара. Освен прякото въздействие върху търговията нападението над Украйна засили опасенията за доставките на торове от Русия на международните пазари. Евентуалното свиване на употребата на торове вещае спад на реколтата от царевица в основни райони на производството ѝ, което ще доведе до свиване на потенциала за износ на зърнената култура.
Отражението на нападението на Русия над Украйна върху фючърсите за соята в Чикаго обаче не бе еднозначно, като първоначално те достигнаха максимум от 2012 г. насам, но в края на сесията паднаха с 5 долара под нивото на затваряне на борсата в сряда до 610,5 долара за тон.