Управлението по безопасност на храните и потребителските стоки на Нидерландия официално обяви, че някои компании в страната, призводители на домати, умишлено заразяват растенията с „лек вариант“ на ToBRFV. По този начин оранжерийните компании се опитват да ограничат щетите от агресивните варианти на вируса. Болестта има карантинен статут в Европейския съюз.
Вирусът се появява през 2014 година в Израел, настанява се бързо в Европа, но вече крие потенциален риск за всички производители по света. Напада доматите и пипера, дълго запазва своята жизнеспособност и оцелява без наличие на готоприемник.
Вирусът на кафявото набраздяване (ToBRFV) е с висока вирулентност и успешно преодолява гените за устойчивост към известните тобамовируси.
Загубите за производителите при комерсиалните сортове и хибриди са много сериозни и достигат 70%. Това налага спешното търсене на решение срещу устойчивостта на вируса.
Контролният орган в Нидерландия призовава производителите на оранжерийни домати да не използват никакви щамове на вируса, за да развиват имунитета на растенията.
В страните от ЕС е забранено използването на агенти за кръстосана защита, защото все още не е установено дали тези разновидности са по-лека форма на вируса и наистина ли могат да създават имунитет. Това, което засега е известно е факта, че много компании – основно нидерландски, са станали жертва на незаконна инфекция с „лека форма“ на вируса на кафявото набраздяване. Твърденията на производителите са, че предприемането на тази стъпка се налага, за да предотвратят заразяване с по-мощен патоген.
Според говорителя на Асоциацията на оранжерийните производители на домати незаконното използване на такива щамове е нанесло големи щети на отрасъла.
Призивът към всички производители е да не прилагат кръстосана защита срещу ToBRFV, а използването на незаконни решения е неприемливо.
„Доматеният“ вирус наистина нанася сериозни щети на отрасъла, но производителите, отчитайки сериозността на проблема, се застъпват за структурни промени. Според тях са необходими нови правила за установяване на карантина в случай на инфекция, както и разработване на устойчиви на вируса сортове. Ускоряване на процедурите за сертифициране на препарати срещу ToBRFV също е наложително.
Засега няма разработено ефективно средство, което да предотвратява напълно разпространението на вируса на кафявото набраздяване, а също и устойчиви сортове.