В края на октомври Институтът по аграрна икономика към Селскостопанска академиця организира седмата Международна научна конференция “Земеделие и снабдяване с хранителни продукти: пазари и политики”, която ще се проведе в София, съобщиха от института. Сред интересните теми ще бъде проучването за цифровизацията на българското земеделие и ефектите върху бизнеса. Автори на изследването са Божура Фиданска докторант, доц. д-р Петър Борисов и проф.д-р Димитър Николов.
На форума ще бъдат представени данни за състоянието и използването на пазара на дигитални услуги в земеделието от страна на търсенето. Изследването показва готовността на земеделските производители и общините да използват цифрови услуги. Представят се резултати от проучване, извършено в рамките на проект „Теоретични модели за цифрово развитие на земеделието” – ДИАГРО, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ), България.
Как цифровите технологии и тяхното използване могат да увеличат ефективността на селското стопанство. Сериозните разлики в различните регииони на страната и при въвеждането, и при използването им от фермерите. Тези въпроси намират отговор в труда на учените. Проучено е също как някои от земеделските стопанства използват цифрови услуги за специализирани метеорологични информационни услуги, навигационни системи. Фермерите оценяват, че цифровите услуги са най-важни са за ефективното управление на стопанствата. По-голямата част от тях научават за цифровите услуги, предлагани от интернет страници и платформите на доставчиците на тези услуги.
В исторически план селското стопанство е претърпяло поредица от революции, които са довели ефективността, доходността и рентабилността до недостижими досега нива. Пазарните прогнози за следващото десетилетие предполагат, че „цифровата селскостопанска революция“ ще бъде най-новата промяна, която може да помогне да се гарантира, че земеделието отговаря на нуждите на глобалното население в бъдеще, посочват експертите.
Изводите са, че дигиталното земеделие има потенциала да осигури икономически ползи чрез повишена селскостопанска производителност, ефективност на разходите и пазарни възможности. Следват също социални и културни ползи, защото се повишава комуникацията и приобщаването в селските райони. Доказани са ползи за околната среда чрез оптимизирано използване на ресурсите, както и адаптация към изменението на климата.
В заключнията се сочи, че интегрирането на цифровите технологии ще повиши ефективността на селското стопанство. Чрез тях много повече участници могат да се включат в споделени платформи и във виртуални / облачни / услуги. Дигиталното земеделие подбрява цялостното производство на стопанствата, води до по-добри финансови резултати и подпомага фермерите да повишат производителността на своите ферми. Дегитализацията в земеделието е еволюция, която ще повлияе положително върху ефективността и устойчивостта на стопанствата.
Повече информация относно проучването, резултатите и изводите ще бъдат представени по време на VII-та Международна научна конференция на Института по аграрна икономика, която ще се състои на 27 и 28 октомври в Hotel EXPO (Best Western) . Тази година акцентът ще бъде поставен върху следните важни теми и предизвикателства пред развитието на земеделието и икономиката: Хранително осигуряване и хранителни вериги; Земеделски и стокови пазари; Земеделски политики в здравната криза; Баланс в земеделието и околната среда и Кръгова икономика и устойчивост.