При последната среща между зам. министъра на земеделието Момчил Неков и ръководството на Националната овцевъдна и козевъдна организация (НОКА), на която е обсъждано бъдещото подпомагане на животновъдите до 2027 година, зам. министърът е предложил нови изисквания, за да бъдат отпускани субсидиите. Това съобщи на фейсбук страницата си председателят на НОКА Симеон Караколев.
Администрацията ще изисква от фермерите, получаващи подпомагане по мярката за хуманно отношение към животните за 2023-2027 да намаляват употребата на антимикробни средства” (антибиотици) в лечението на животните. Предвиждат се по-високи ставки за съществуващите дейности по мярката „Хуманно отношение към животните”.
Другата важна промяна е рестартиране на Мярка ”Възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност (ВПС)”, като през следващия период се предлага на всяко 50 -то животно в стадото да бъде с поставен GPS предавател.
Третата новина е, че пасищата в зоните „Натура 2 000” ще влязат в „Традиционни практики за сезонна паша на животните пасторализъм)” за 2023-2027.
Голяма част от тези предложения са дадени от НОКА, които очакват, „след като бъде определен бюджетът по схемите, досегашният дефицит в ставките за българските животновъди ще бъде наваксан”, пояснява Караколев.
Индикативен график за плащанията през 2022 г. за Кампания 2021 г.
От браншовата организация очакват и позицията на министерството на земеделието по предложения от финансовото министерство нов осигурителен праг, изравнен с минималната работна заплата, която за тази година ще бъде 710 лв.
На този етап и от НОКА смятат, че това увеличение ще засегне основно малките и дребни фермери, които пък се явяват в топ приоритетите на управляващите. Животновъдите предлагат това увеличение, което е необходимо, да стане плавно в рамките на следващите 2-3 години.