Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
12.01.2022 г.

Тревожна ли е появата на гъби в градината и трябва ли да ги премахваме?

Ползи и вреди
Тревожна ли е появата на гъби в градината и трябва ли да ги премахваме?

sinor.bg

Често в градината могат да се видят гъби, растящи навсякъде, събрани на купчинки или разпръснати. Повечето от тях се наблюдават в близост до пънове или дървета. Всичкси те могат да заемат и по-големи пространства – разпръснати сред зеленчуците, тревните площи и цветните лехи. Спорите могат да попаднат на участъка заедно с компоста, оборския тор, мулча, дървесните стърготини, а в някои случаи ги разнася вятърът.

За какво свидетелства появата на гъби?

Тя е показател за високо плодородие на почвата и наличие на хранителни вещества. Принципно гъбите не причиняват никаква вреда и унищожаването им не е наложително, освен ако няма малки деца и домашни питомци, защото по-голямата част от тях са отровни или неядливи. При възможност се ограничава достъпа до тях.

Гъбите притежават способността да подобряват биологичната активност на почвата. Особено полезно е, ако растат под дърветата, защото това благоприятства кореновото подхранване.

Гъбите отделят в почвата полезни натурални антибиотици и извличат от нея различни отрови и дори тежки метали. По тази причина даже ядливите могат да се окажат силно токсични, ако са набрани в замърсени райони.

Гъбите могат да потискат развитието на различни инфекциозни и гъбични заболявания. Способстват и за укрепване на кореновата система на растенията и подобробряват нейното развитие, благоприятстват активното разлагане на растителните остатъци и последващото им превръщане в биохумус.

Каква е ползата от гъбите за почвата?

Гъбите способстват за обогатяване на повърхностния слой на почвата с преработени органични вещества, които могат да се усвояват от културните растения и полезните почвени обитатели много по-лесно.

Те улесняват преобразуването на почвените соли в достъпни за растенията съединения. Отработеният мицел от фермите за гъби често се използва в качеството му на много ценен органичен тор.

Плодните тела на гъбите са само горната част, която е необходима за узряването и разпространението на спорите. Ако развалят декоративния вид на градината, тогава можете да ги отстраните чрез срязване в близост до повърхността на почвата. Струва си да отбележим, че има видове паразитни гъби, чието присъствие може да окаже неблагоприятно влияние на състоянието на дървесината, както и на здравето на плодните дървета и храстите. Те включват неядливи и ядливи гъби, както и праханови. За разлика от гъбите, растящи в градината и тревата, тези се концентрират върху дървесината – по-специално върху долните части на дърветата и старите пънове.

Влияние на гъбите върху нивата на киселинност на почвата

Опимални условия за развитието на гъби в градината създава слабо киселата почва, а сокът им най-често има рН 5,9-6,2. Появата им съвсем не означава прекомерна киселинност на почвата. Ако за разкисляване се използва гипс или креда, това ще допринесе само за растежа на мицела.

Как да се избавим от гъбите в градината?

Гъбите развиват мощна подземна част и когато количеството им се увеличи – те започват да конкурират сериозно растящите в съседство растения за вода и хранителни вещества. Активното развитие на мицела е свързано не само с хранителната стойност на почвата, но и с нивата на влажност и сянка в градината. За да се избавим лесно от гъбите е важно да не допускаме свръхрастеж на затревените площи и храсти, а също плевели в зеленчуковите и цветни лехи, които са дом за тях. Гъбите обичат влагата, но не и светлината – не растат на много слънчеви места.

Трябва да се избягва преовлажняване, по възможност редовно разхлабване на почвата, за да се поддържа добра водопропускливост в горните слоеве. Друго, което можем да направим е да отстраняваме своевременно падналите листа и растителни остатъци, гниещи пънове и клони.

За премахване на съществуващите гъби е нужно да се отстрани почвения слой на дълбочина 10-15 см и да се замени с нов. Мястото се полива с разтворен азотен тор – 7% (700 г на 10 л вода).

В зеленчуковата градина профилактично може също да се използва пепел или доломитово брашно след прибиране на реколтата, като се поръсват местата, на които е имало гъби.

Тревожна ли е появата на гъби в градината и трябва ли да ги премахваме?
31101
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Туршия от гъби
Ясни са ставките по de minimis за картофи, черупкови плодове и култивирани гъби
Напомняне
Утре изтича срокът за помощта в производството на картофи, орехи и гъби
Фитопатогенни гъби са унищожили 212 000 дка иглолистни гори през последните 6 месеца
Помощта е по схемата de minimis за 2024 г.
ДФЗ отпуска 13 млн. лева на производителите на картофи, черупкови плодове и гъби
Писмо до министъра
И гъбарите са отрязани от украинската помощ, излизат на протест
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини