През първата половина на селскостопанския сезон 2021-2022 г., започнал на 1 юли, цените на пшеницата в Черноморския регион се повишиха с 45% заради опасенията за произведените количества и качеството на зърното в северното полукълбо, както и въведеното мито върху износа от Русия, при това въпреки максималната реколта от 2017 г. насам, обявиха от компанията за пазарни анализи и прогнози Refinitiv (бившият отдел за финанси и анализи в „Ройтерс”, в който агенцията държи дял от 45% - бел. ред.), цитирани от електронното издание Oilworld. За сравнение – средното поскъпване на борсово търгуваните селскостопански продукти е с 28% за цялата 2021 г., достигайки най-високото си ниво от 10 години, съобщиха от Организацията за земеделие и прехрана. Не са особено основателни и надеждите за стабилизиране на пазара през 2022 г., като се вземат предвид рязкото поскъпване на енергоносителите и торовете, водещи до ръст на себестойността на производството и спад на добивите там, където фермерите ще се откажат от част от обработките на културите, смятат от агенцията към ООН.
Между юли и декември котировките за износ на пшеница с 12,5% протеин от Русия и на пшеница с 11,5% протеин от Украйна се повишиха със 100 долара на база FOB, достигайки най-високото си ниво от 2017 г. досега, откакто Refinitiv започна собствени наблюдения за пазарите в Черноморския регион. Реколтата там през 2021 г. пък надхвърли 108 млн. тона, включително рекордните 32,4 млн. в Украйна според предварителните данни.
През първата половина на сезона митото върху износа на пшеница от Русия, въведено от юни 2021 г. в рамките на ограниченията, насочени към стабилизирането на цените на хранителните стоки на вътрешния пазар, се повиши от 28 до 94 долара за тон. През разглеждания период изкупните цени на зърнената култура в южните руски пристанища бяха доста нестабилни, като нараснаха с 3000-3500 рубли за тон, или с 25%.
Котировките за износ на хлебна пшеница от Украйна се повишиха с 90 долара за тон на база СРТ/DAP-пристанище от началото на сезона, достигайки 320-326 долара за тон, а на фуражната- с близо 80 долара до 290-295 долара за тон, сочат данни на Refinitiv. Неблагоприятните метеорологични условия в Украйна, довели до забавяне на жътвата, както и сдържането на продажбите от фермерите доведоха до поскъпване на зърнената култура. Логистичните проблеми в Украйна усложниха ситуацията на пазара, като недостигът на вагони за доставката на зърното в пристанищата доведе до значителен ръст на транспортните разходи.